Siirt'te "Meyveciliğin Geliştirilmesi Ortak Mali Destek Programı"

Siirt'te "Meyveciliğin Geliştirilmesi Ortak Mali Destek Programı"
Siirt'te "Meyveciliğin Geliştirilmesi Ortak Mali Destek Programı"
SİİRT (AA) - Siirt'te, "2015 Yılı Meyveciliğin Geliştirilmesi Ortak Mali Destek Programı" bilgilendirme toplantısı yapıldı.Vali Mustafa Tutulmaz,...

SİİRT (AA) - Siirt'te, "2015 Yılı Meyveciliğin Geliştirilmesi Ortak Mali Destek Programı" bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Vali Mustafa Tutulmaz, Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, proje kapsamanında il genelinde bir milyon fıstık fidanını dağıtılacağını söyledi.

Dağıtılacak fidanların ildeki fıstık ağacı sayısının yüzde onuna denk geldiğini anımsatan Tutulmaz, "Siirt'i fıstıkçılık merkezi haline getirmek için çalışıyoruz. Bu yıl çeşitli fonlardan desteklenmek üzere 800 bin fıstık fidanının toprakla buluşmasını sağlayacağız. Ayrıca bu yıldan itibaren orman arazilerine de akasya, çam gibi orman ağaçları yerine fıstık ve menengiç fidanı dikimini sağlayacağız. Bu yıl beş köyde 80 bin adet fidanı orman arazisine dikeceğiz" diye konuştu.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreter Vekili Ahmet Nihat Kahveci, kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce yürütülen Meyveciliğin Geliştirilmesi Ortak Mali Destek Programı'nın DİKA tarafından finanse edildiğini anımsatan Kahveci, ajansın şimdiye kadar hizmet verdiği Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerindeki kamu ve özel sektör yatırımlarına 135 milyon destek sunulduğunu bildirdi..

Mergen, meyve bahçesi kurmak isteyenlere yüzde 75 hibe desteği verileceğini kaydetti.