Siirt'te muhtarlar madde bağımlılığı konusunda bilgilendirildi

Siirt'te muhtarlar madde bağımlılığı konusunda bilgilendirildi
Siirt'te muhtarlar madde bağımlılığı konusunda bilgilendirildi
- Siirt Halk Sağlığı Müdürlüğü, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı ile ilgili muhtarları bilgilendirdi.

SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürlüğü, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı ile ilgili muhtarları bilgilendirdi.

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen toplantıda Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde görevli Psikolog İstek Buğu, sinevizyon eşliğinde madde bağımlılığına nasıl başlandığını, gençleri nasıl esir aldığını örnekleriyle aktardı.

Muhtarlarda anlatılan hususları vatandaşlara, anne-babalara hatta gençlere anlatmalarını isteyen Buğu, "Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı hiçbir faydası olmayan, her gramıyla zehir saçan, ruhen ve bedenen kişiye zarar veren maddelerdir. Aile bütünlüğünü yok eder. Normal olan arkadaş çevresinden uzaklaştırır. Okul ve ders konularını bellekten siler. Kendi hâkimiyetine alır, düşünme gücünü yok eder. Niye kullandığını soranları ve bırakmasını isteyenleri düşman olarak görmesini sağlar" şeklinde konuştu.

Buğu, uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığının durmadan içmek değil, az içip duramamak olduğunu söyledi.

Uyuşturucu kullanımını ilk zamanlarda anlamak çok zor olduğunu dile getiren Psikolog Buğu, şöyle konuştu:

"Belirtilerin çoğu ergenlik dönemine özgü özelliklerle benzerlik göstermektedir. Gençte ortaya çıkan değişikliklerin başka nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmalıdır. Madde kullanımını ayırt etmede laboratuvar tetkikleri kullanılır. Madde kullanımını anlamanın en kesin yolu idrar testleri ve saç testidir. İdrar testleri kullanılan maddeye göre değişmekle birlikte, ortalama son üç günde madde kullanımı olduğuna ilişkin bilgi verir. Saç testleri daha net sonuçlar vermekle birlikte, daha pahalı bir yöntemdir. Son üç aylık dönemde madde kullanımının varlığını tespit edebilir."