Siirt'te muhtarları bilgilendirme toplantısı

Siirt'te muhtarları bilgilendirme toplantısı
Siirt'te muhtarları bilgilendirme toplantısı
- Siirt merkez ve merkeze bağlı mahalle muhtarlar, adrese dayalı kayıt sistemi ve kimlik paylaşım sistemi hakkında bilgilendirildi.

SİİRT (AA) - Siirt merkez ve merkeze bağlı mahalle muhtarlarına, adrese dayalı kayıt sistemi ve kimlik paylaşım sistemi hakkında bilgiler verildi.

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası toplantı Salonunda yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Siirt Nüfus Müdürü Vadullah Güven, yeni konut alan bireylerin adres kayıt sistemindeki yerini ilçede ise belediyeden, belediyede ise özel idareden adres kayıtlarını nüfus müdürlüğünden yaptırabileceklerini söyledi.

Muhtarlar her ayın ilk haftasında mahalleye taşınanları kendilerine bildirmek zorunda olduğunu dile getiren Güven, şöyle konuştu:

"Sistem güvenli, Tüm dökümün ve işlemler sistem üzerinden takip ediliyor. Vatandaş bir konuttan diğer konuta geçmişse 20 gün içinde bildirmek zorunda. Bildirmezse veya  yanlış bildirimde bulunduysa 800 liranın üzerinde bir para cezası ile cezalandırılır. Kardeşler adrese dayalı bilgileri bildiremiyor.  Adrese dayalı beyan formlarını yerleşim yeri beyanı ile diğer adres beyanlarını doğru vermeyen muhtarlara 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS)'ye bağlanacak muhtarlara şifre verilecek. Muhtarlar görevlerinden ayrıldıklarında bize bildirecekler ve yerine vekâlet eden kişiye biz şifre vereceğiz."

Toplantıda, kişinin aynı anda iki farklı yerleşim yeri olamayacağı belirtilirken, muhtarlardan mahalleye yeni yerleşen kişiyi en geç 25 gün içinde bildirme zorunda oldukları hatırlatıldı.

Muhtarlar, elle yazılan nüfus kayıt örneğinin geçersiz olduğu ve nüfus kayıt örneklerinin sistemden alınması konusunda uyarıldı.