Siirt'te "Müzakere ve Arabuluculuk" eğitimi

Siirt'te "Müzakere ve Arabuluculuk" eğitimi
Siirt'te "Müzakere ve Arabuluculuk" eğitimi
SİİRT (AA) - Siirt Gençlik Merkezince başlatılan "Müzakere ve Arabuluculuk" eğitimi kapsamında öğrencilere eğitim verildi.Eğitimler hakkında bilgi...

SİİRT (AA) - Siirt Gençlik Merkezince başlatılan " Müzakere ve Arabuluculuk" eğitimi kapsamında öğrencilere eğitim verildi.

Eğitimler hakkında bilgi veren eğitmen İsmet Baykara, aralarında üniversiteli öğrencilerinde bulunduğu öğrencilere "Müzakere ve Arabuluculuk" eğitim verdiklerini anlatarak, arabulucu olmak isteyen öğrencilere 20 saat eğitim verdiklerini söyledi.

Öğrencilere, kişiler arası anlaşmazlıkların doğasını, anlaşmazlıkların hayatın kaçınılmaz bir parçası olduğunu ve bunu kabul etmelerini sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Baykara, " İletişim , öfke yönetim becerileri ile müzakere ve akran buluculuk becerilerini öğrencilere kazandırdık" dedi.

Baykara, şunları kaydetti:

"Yurtta aynı odayı 2 kişi, 4, 8 bazen 12 kişi paylaşıyor. Dolayısıyla odayı paylaşırken bazı sorunlarla karşı karşıya geliyorlar. Sorunları yönetemediklerinde yurt yönetimine getiriyorlar. Sorunun parçası olmayan kişiden çözüm bekliyorlar. Aslında yanlışlık burada. Biz ise onların sorununu en az onlar kadar iyi bilen arabulucu öğrencilerin liderliğinde onlara çözdürtmeyi hedefliyoruz."

Baykara, arabuluculuk eğitimleri için başvurma oranının henüz istenilen ölçüde olmadığını, öğrencilerin müzakere yöntemine alışmasıyla mezun olduktan sonra da uzlaşı kültürünü sürdüreceklerine inandıklarını dile sözlerine ekledi.