Siirt'te öğrenciler organ bağışı konusunda bilinçlendirilecek

Siirt'te öğrenciler organ bağışı konusunda bilinçlendirilecek
Siirt'te öğrenciler organ bağışı konusunda bilinçlendirilecek
- Siirt Üniversitesi, TÜGVA Siirt Şubesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Türk Kızılayı Siirt Şubesince kan, organ ve doku bağışının artırılması ve akılcı ilaç kullanımına yönelik çalışmalar kapsamında işbirliği protokolü imzalandı

SİİRT (AA) - Siirt'te kurumlar arasında imzalanan işbirliği protokolü ile üniversite öğrencilerinin kan, organ ve doku bağışı ile akılcı ilaç bağışı konularında bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Siirt Üniversitesi, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Siirt Şubesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Türk Kızılayı Siirt Şubesince kan, organ ve doku bağışının artırılması ile akılcı ilaç kullanımına yönelik çalışmalar kapsamında işbirliği protokolü imzalandı.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, bir kafede düzenlenen basın toplantısında, işbirliği protokolünün bundan sonraki projelere ışık tutmasını temenni ettiklerini söyledi.

Erman, "İşbirliği protokolü içerisinde yer almak, bizi memnun etmiştir. İnşallah bu birlikte ve ortak çalışmalar, projeler hem sivil toplum kuruluşları hem de üniversite adına bundan sonraki birçok projeye de ışık tutacaktır" dedi.

TÜGVA Siirt Şube Başkanı Halil Seyidoğlu, gençlerin sosyal sorumluluk anlayışı içerisinde topluma daha faydalı olma yolunda yeni bir çalışmaya imza attıklarını belirtti.

Projenin iki ayağının olduğunu ifade eden Seyidoğlu, "Türk Kızılayı Siirt Şubesi tarafından kan bağışının önemi anlatılacak. İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından da organ ve doku bağışının önemi ile akılcı ilaç kullanımı konularında öğrencilerine eğitimler verilecek" diye konuştu. 

İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Aslan da işbirliği protokolünün önemli olduğunu belirterek, kentin organ ve doku bağışında 69'uncu sırada yer aldığını dile getirerek, şöyle dedi:

"Organ ve doku bağışının önemi yeni anlaşılmaya başlanmış ve ilimizde de maalesef çok yüksek seviyede olmadığının altını çizmek gerekiyor. Bu projeyi de bir fırsat bilerek inşallah organ ve doku bağışındaki bağışçı sayısını artırmak ve akılcı ilaç kullanımında da yeterli bir sağlık bilinciyle hareket eden kitleler ve bireyler yetiştirmek adına böyle bir projeye imza attık."

Türk Kızılayı Siirt Şube Başkanı Yener Tanık ise kentte kan bağış oranının yeteri düzeyde olmadığını aktararak, protokol ile bu oranın artmasını hedeflediklerini bildirdi.

Daha sonra işbirliği protokolü imzalandı.