Siirt'te PTT personeline KEP eğitimi verildi

Siirt'te PTT personeline KEP eğitimi verildi
Siirt'te PTT personeline KEP eğitimi verildi
- Siirt PTT Başmüdürlüğü personeline Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) eğitimi verildi.

SİİRT (AA) - Siirt PTT Başmüdürlüğü personeline Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) eğitimi verildi.

PTT'nin toplantı salonunda verilen eğitimde konuşan eğitimci Leyla Oluç, KEP projesinin posta hizmetlerinde PTT'nin mevcut teknoloji düzeyini ileri götüren bir proje olduğunu söyledi.

Yaygın eğitim ağıyla birlikte e-posta kullanım oranının arttığını belirten Oluç, şunları kaydetti:

"Günümüzde, fiziki işlemlerden dijital hizmetlere doğru artan oranda bir yönelim vardır. Fiziki mektuba karşılık e-posta kullanım oranı artmıştır. PTT de bu değişim süreci içerisinde elektronik hizmetler geliştirip sunarak, teknoloji açısından en ileri gelişmişlik düzeyine ulaşmayı amaçlamaktadır. KEP günümüzdeki geleneksel posta pulunun elektronik ortamda eşdeğeridir. Tarih, saat, dijital tanımlama logosu, içerik doğrulama ve kriptolama özelliklerinin yanı sıra en önemli yapısı değiştirilemez olmasıdır. KEP projesi kapsamında kullanılan zaman damgası, gönderilerin elektronik olarak orijinalliğinin bozulmadığı ve dokümanın değiştirilmediğinin hukuki kanıtıdır. KEP sistemine, Kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel ve özel tüm kişiler üye olabilecektir."

KEP sisteminde para yatırma işlemlerinin iki aşamalı yapıldığını dile getiren Oluç, oluşabilecek aksaklıkların önüne geçilmesi amacıyla Posta Çeki ile KEP arasında entegrasyon gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.