Siirt'te "Toplumsal Dönüşümde Edebin, İffetin ve Hayanın Önemi" konferansı

Siirt'te "Toplumsal Dönüşümde Edebin, İffetin ve Hayanın Önemi" konferansı
Siirt'te "Toplumsal Dönüşümde Edebin, İffetin ve Hayanın Önemi" konferansı
SİİRT (AA) - Siirt Üniversitesi Aktif Gençlik Topluluğu tarafından ''Toplumsal Dönüşümde Edebin, İffetin ve Hayanın Önemi" konulu konferans...

SİİRT (AA) - Siirt Üniversitesi Aktif Gençlik Topluluğu tarafından ''Toplumsal Dönüşümde Edebin, İffetin ve Hayanın Önemi" konulu konferans düzenlendi.

Üniversitenin merkez kampüsünde gerçekleşen konferansın açış konuşmasını yapan Aktif Gençlik Topluluğu danışmanı Doç. Dr. Abdullah Önlan, üniversite gençliğinin önemine değinerek, topluluğun yaptığı faaliyetleri anlattı.

Topluluk olarak gençlerin bilgilendirilmesi, inançlı ve imanlı bir nesil olarak yetiştirilmesi için etkinliklere devam edeceklerini anlatan Önlan, ''Aktif Gençlik Topluluğu yaptığı konferanslarla gençliğimize hakkı hakikati doğru yolu ve geleceğimizin kuruluş ilkeleri anlatmaya çalışıyorlar. Bu çalışmalarından dolayı gençlerimizi tebrik ediyorum'' dedi.

Yapılan konuşmaların ardından konferans veren  Yazar Sabiha Ateş Alpat, bir toplumda haya ve edebin kalkması durumunda o toplumun çökeceğini söyledi.

Alpat, insanın yaratılış amacının Allah'a kulluk olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

''İnsanlar için olmaza olmaz 5 emniyet vardır ki, İslam sisteminde de bu 5 şey garantiye altına alınmıştır. Bunlar, can emniyeti, mal emniyeti, din emniyeti, akıl emniyeti ve nesil emniyetidir. Allah'u Teala diyor ki, 'siz insanlar içeresinde çıkarılmış hayırlı ümmetsiniz, çünkü siz hayasızlıkla mücadele edersiniz, iyiliği emredersiniz kötülükleri kalkması için çaba harcarsınız.' Mümin erkek ve kadınlar İslami edebe çok dikkat etmeleri, hem mümin erkek hem de mümin kadınların karşı cinsle konuşurken haya duygusunu zedeleyecek ve fitneyi aralayacak bir şekilde konuşmaması gerekiyor."

Sanatçı Bilal Güler'in seslendirdiği ilahi ve ezgilerle devam eden programın sonunda, Aktif Gençlik Topluluğu Danışmanı Önlan, yazar Alpat'a isminin yazılı olduğu dokumayı hediye etti.