Siirt'te "UMEM Beceri 10" projesi

Siirt'te "UMEM Beceri 10" projesi
Siirt'te "UMEM Beceri 10" projesi
SİİRT (AA) - Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Güven Kuzu, "Kurslara katılan kursiyerler meslek edinirken, teorik ve işbaşı eğitimi...

SİİRT (AA) - Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Güven Kuzu, "Kurslara katılan kursiyerler meslek edinirken, teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 25 lira harçlık alacaklar" dedi.

Kuzu, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri 10 projesi hakkında yaptığı açıklamada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle uygulanan UMEM Beceri'10 projesinin kapsamının genişletildiğini belirtti.

Proje kapsamında Türkiye genelinde bugüne kadar 6 bine yakın kurs açıldığını ve bu kursları tamamlayan binlerce kişinin istihdam edildiğini belirten Kuzu, proje kapsamında istihdam sağlayacak şirketlerin ödüllendirileceğini ifade etti.

"TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yenilenen protokolle Türkiye'nin tamamında bulunan meslek liselerinde, üniversitelerde ve TOBB'a bağlı oda ve borsalar tarafından kurulan eğitim merkezlerinde sanayi, hizmet, tarım ve sigortacılık sektörlerinde mesleki eğitim kurslarının açılabilecek. Böylece daha çok il ve ilçede meslek edindirme kursları açma imkanının olacak" diyen Kuzu, şunları kaydetti:

"Yeni protokolle bir çalışanı olan firmalar da Beceri 10 projesi kapsamında elaman temin edebilecek. Bunun için firmaların yapması gereken tek şey üye oldukları oda veya borsaya başvurmak. Kurslarda başarılı olan kursiyerleri istihdam eden firmalar önemli teşviklerden faydalanmaya devam edecekler. 18-29 yaş arası erkekler ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmalar için 4-5 yıla, 30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmalar için 3-5 yıla varan süreyle Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri kamu kaynaklarından karşılanacak. Kurslara katılan kursiyerler meslek edinirken, teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 25 lira harçlık alacaklar. Ayrıca kursiyerlere kurs süresince Genel Sağlık Sigortası yaptırılacak."