Siirt'te "Uyuşturucuya Hayır" kampanyası

Siirt'te "Uyuşturucuya Hayır" kampanyası
Siirt'te "Uyuşturucuya Hayır" kampanyası
- Siirt'te, son zamanlarda uyuşturucu madde kullanımında yaşanan artış ve madde bağımlısı gençlerin suça buluşma oranlarının artması nedeniyle "Uyuşturucuya Hayır kampanyası başlatıldı.

SİİRT (AA) - Siirt'te, son zamanlarda uyuşturucu madde kullanımında yaşanan artış ve madde bağımlısı gençlerin suça buluşma oranlarının artması nedeniyle "Uyuşturucuya Hayır kampanyası başlatıldı.

Siirt Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Berfin Kadın Danışma Merkezi, Siirt genelinde gençler ve çocuklar arasında madde bağımlılığında yaşanan artış ve bu artışa bağlı olarak bağımlı gençlerin suça bulaşma oranlarında yaşanan artış nedeniyle "Uyuşturucuya Hayır" kampanyası başlattı.

Berfin Kadın Danışma Merkezi çalışanı Sosyolog Celile Asi Güneş , Siirt genelinde gençler arasında madde kullanımında son zamanlarda gözle görülür bir artış yaşandığını belirtti.

Siirt'te uyuşturucu madde kullanımının ortaokul seviyesine kadar düştüğünü dile getiren Güneş, şöyle konuştu:

"Araştırmalarımızda Siirt'te madde kullanımı yaş aralığının ortaokul seviyesine kadar düştüğü ve geçen yıla göre kullanım ve suçluluk oranının %20-30 oranında arttığı ortaya çıktı. Bu yönde kadın merkezimizce bir kampanya başlattık. Kampanya dahilinde bilinçlendirme çalışmaları yapma kararı aldık. Toplumda duyarlılık ve farkındalık yaratabilmek adına billboard çalışması ile başladık. İleriki günlerde madde bağımlılığıyla mücadele konusunda eğitim çalışması da hedeflerimiz arasındadır."

Kampanya çerçevesinde Arapça, Türkçe ve Kürtçe olarak hazırlanan ve üzerinde "Uyuşturucuya Hayır", "Bağımlı Birey Özgürlüğünü Kaybeder", "Çocuğum Yapmaz Deme Önlem Al" ifadelerinin bulunduğu posterler bilboardlara asıldı.