Siirt'te vatandaşlara aşure dağıtıldı

Siirt'te vatandaşlara aşure dağıtıldı
Siirt'te vatandaşlara aşure dağıtıldı
- Vali Tutulmaz: "Birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi zedelemeden bir ve beraber olmaya devam edeceğiz"

SİİRT (AA) - Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Muharrem ayının öneminden bahsederek, "Birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi zedelemeden bir ve beraber olmaya devam edeceğiz" dedi.

Tutulmaz, İl Emniyet Müdürlüğünce Güres Caddesi'nde düzenlenen aşure etkinliğinde, sevinçleri, acıları, bayramlarıyla, ortak bir tarih ve maziden gelen hoşgörüyle bugünlere ulaşıldığını söyledi.

Emniyet yetkililerine etkinlik dolayısıyla teşekkür eden Tutulmaz, "Birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi zedelemeden bir ve beraber olmaya devam edeceğiz. Gerek inanç değerlerimiz, gerek kültürümüzdeki bu özel günler, sevgiyi, saygıyı, birlik ve beraberliği ön plana çıkaran, insan merkezli etkinliklerdir" ifadelerini kullandı.

İl Emniyet Müdürü Metin Özkan da Muharrem ayında vatandaşlarla iç içe olmak amacıyla aşure dağıttıklarını belirtti.

Bölgede son aylarda istenmeyen olayların yaşandığına dikkati çeken Özkan, "Bu dönemde bile bu güzellikleri halkımıza hatırlatmamız gerekiyor. Biz bunlarla varız. Burada aşure gününün, birlik ve beraberlik sembolü olduğunu vurgulamak istedik. Ülkemizin geleceğinin güzel olacağına inanıyorum. Her ülke sıkıntılı dönemler yaşayabilir" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Tutulmaz, Özkan, Cumhuriyet Başsavcısı Alparslan Ağçakale ve İl Müftüsü Faruk Arvas vatandaşlara aşure dağıttı.

Aşure almaya gelen çocukların ilgisini en çok polis maskotu çekti. Çocuklar, aşurelerini yedikten sonra bir süre maskotla oynadı.

Tutulmaz ve beraberindekiler, etkinliğin ardından Ebuvefa Camisi'nde Muharrem ayı dolayısıyla okunan hutbeyi dinledi.

Cami  önünde Türk Kızılayı tarafından da bin 500 kişiye aşure dağıtıldı.