Siirt'te yaz Kur'an kursları başladı

Siirt'te yaz Kur'an kursları başladı
Siirt'te yaz Kur'an kursları başladı
- Diyanet İşleri Başkanlığınca "Haydi Çocuklar Kur'an Ayında, Kur'anla Buluşalım" sloganı başlatılan yaz Kur'an kursları, Siirt'te de başladı.

SİİRT (AA) - Diyanet İşleri Başkanlığınca "Haydi Çocuklar Kur'an Ayında, Kur'anla Buluşalım" sloganı başlatılan yaz Kur'an kursları, Siirt'te de başladı.

Siirt'teki Cami 'lerde düzenlenen kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas, yaptığı açıklamada, yaz Kur'an kurslarının, 22 haziran itibariyle 9 hafta boyunca 3 er haftalık dönem şeklinde devam edeceğini belirtti. 

Kur'an Kurslarına katılım her geçen yıl daha fazla ilgi gördüğünü dile getiren Arvas, "Şu an halen kayıtlar devam ettiği için kesin kayıt rakamı netleşmedi. Ama geçen sene aynı dönemle merkezede 5 bin ilçelerde ve köylerde 7 bin olmak üzere 12 bin öğrenci kayıt yapmıştı. Bu yıl geçen seneki rakamdan çok daha yüksek görüyoruz. Çünkü, her sene kurslarımıza rağbet daha fazla artıyor. 2012 yılında 8 bin civarındaydı. 2013 yılında 11 bin iken 2014 yılında 12 bin 250'ye yükselmişti. Bu yıl bu rakamın çok daha fazla yükselmesini bekliyoruz" dedi.

Kurslara katılan öğrencilere Kur'an-ı Kerim okumasını yanı sıra dini temel bilgilerde öğretildiğini belirten Arvas, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kur'an okumasını bilen öğrencilerimize tecvitle okumasını öğrettiyoruz. Bunun yanı sıra temel dini bilgiler, ilmihal bilgileri dediğimiz, namaz, oruç, hac, zekat, ibadet ve diğer ahlaki konuları çocuklarımıza anlatmaya çalışacağız. Bu şekilde yaz kurslarımızı en güzel şekilde değerlendireceğiz inşallah."

Arvas, velilerin çocuklarını kurslara göndermelerini de arzu ettiklerini sözlerine ekledi.