Siirt'teki "Işık Hadisesi"

Siirt'teki "Işık Hadisesi"
Siirt'teki "Işık Hadisesi"
- Tillo ilçesinde İbrahim Hakkı Hazretlerinin 251 yıl önce yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin ilk ışıklarının hocası İsmail Fakirullah Hazretlerinin başucunu aydınlatması hadisesi düzenlenen etkinlikte izlendi

SİİRT (AA) - Tillo'da 251 yıl önce İbrahim Hakkı Hazretlerinin yaptırdığı ışık düzeneğiyle güneşin ilk ışıklarının hocası İsmail Fakirullah Hazretlerinin başucunu aydınlatması hadisesi izlendi.

Valilikçe organize edilen etkinlikte,  sabah namazının ardından Tillo ilçesinde bulunan meydanda toplanan vatandaşlar, tekbir ve salavatlar eşliğinde kurulan dev ekrandan sinevizyon aracılığıyla 05.40'da gerçekleşen "ışık hadisesi"ni izledi.

Valisi Mustafa Tutulmaz, türbe ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, "ışık hadisesi"ni izlemek için bir araya geldiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bütün dini ilimlerinin dışında da zamanında fen ilimleri de ilimiz ve Tillo'nun geldiği seviyeyi de göstermesi açısından büyük önem arz ediyor. Bu düzenek bizim ülkemizin olduğu kadar artık dünya kültür mirasının da bir parçası haline geldi. Bu yıl UNESCO tarafından dünya kültür mirası geçici listesine dahil edildi. Ümidimiz bunun kalıcı hale gelmesidir."

- "Dünyada benzeri yok"

Işık hadisesinin restorasyon sürecini anlatan Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Eker, "2011 yılında 5 sefer buraya geldik sonunda sorunların tümünü çözerek bugün tekrar işler duruma getirdik. Dünyada benzeri yok" dedi.

Vali Tutulmaz ve diğer davetliler güneş hadisesini izledikten sonra İbrahim Hakkı Hazretlerinin eserlerinin bulunduğu müzeyi ziyaret ettiler.