Siirt'teki kadın intiharları

Siirt'teki kadın intiharları
Siirt'teki kadın intiharları
- Berfin Kadın Danışma Merkezi Temsilcisi Güneş: "Nedense intihar saatlerinde evde ya kimse olmuyor ya da silah sesi duyulmuyor"

SİİRT (AA) - Berfin Kadın Danışma Merkezi Temsilcisi Esra Celile Ası Güneş, Siirt'teki kadın intiharlarına ilişkin, "Nedense intihar saatlerinde evde ya kimse olmuyor ya da silah sesi duyulmuyor" dedi.

Güneş, Siirt Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında belediye  bünyesinde çalışma yürüten merkezin 2014 yılı içerisinde ildeki kadın intiharları ve kadına yönelik şiddet ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Geçen yıl il merkezi ve ilçelerde 9 kadının "intihar" adı altında yaşamını yitirdiğini bildiren Güneş, 2 hafta önce Pervari İlçesine bağlı Uzin Köyü'nde iki aylık evli G.B.S'nin evde av tüfeği ile intihar ettiğinin öne sürüldüğünü kaydetti. Bununla ilgili savcılığın başlattığı soruşturmanını devam ettiğini dile getiren Güneş, "Bizim aileyle yaptığımız görüşmelerde ise G.B.S'nin herhangi bir sorunun bulunmadığı, köy yaşamına angaje olmadığı ifade edildi" dedi.

 Aile ve mahalle baskısı, beklentilerinin mevcut koşullar ile uyuşmamasından kaynaklanan tatminsizlik, sosyal izolasyon, psikolojik hastalıklar, kişinin kendini çaresiz hissetmesi ve kimlik karmaşıklığının kişiyi intihara sürükleyen sebepler arasında yer aldığın kaydeden Güneş, şöyle konuştu:

" Türkiye 'de 2014 yılında erkek şiddeti sonucu 294 kadın katledildi. Siirt'te de son 4 ayda 3 kadın intihar etti. Görüşmelerimizin hepsinde intiharların olduğu saatlerde evin içinde kimse ya olmuyor ya da evin içinde olup silah sesi duyulmuyor. Sadece yasa çıkarmak engel olmuyor. Bu yasaların yerelde uygulanması gerekiyor, cezaların caydırıcı olması gerekiyor."

Güneş, kadın intiharlarında ağırlıklı olarak av tüfeğinin kullanıldığını sözlerine ekledi.