Siirt'teki mescit ve camilerde Ramazan hazırlığı

Siirt'teki mescit ve camilerde Ramazan hazırlığı
Siirt'teki mescit ve camilerde Ramazan hazırlığı
- Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas, Siirt'te bulunan tüm cami ve mescitlerin Ramazan ayına hazırlandığını söyledi.

SİİRT (AA) - Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas, Siirt'te bulunan tüm cami ve mescitlerin Ramazan ayına hazırlandığını söyledi.

Arvas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Siirt genelindeki 130 cami ve bir mescidin temizliğinin düzenli olarak yapıldığını ve 2 camideki restorasyon çalışmalarının da hızlandırıldığını belirtti.

İslam aleminin heyecanla beklediği Ramazan ayının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Arvas, şöyle konuştu:

"Siirtliler'in dolu  dolu bir Ramazan geçirmeleri için çalışıyoruz. Ramazan ayı için tüm camilerimizi hazırladık. Camilerimizdeki temizlik çalışmaları tamamlandı. Ensar ve Nebi camilerinde kapasite artırma ve bayanlar için yer açma konusunda yapılan tadilat ve restorasyon çalışmaları var. Bu çalışmalarında Ramazan'ın birinci gününe yetişmesini bekliyoruz."

Ensar Camisi'nin İmam Hatibi Ramazan Toprak ise, Ensar Camisi'nde Peygamber efendimizin Sakal-ı Şerifinin sergilenmesi için özel bir kubbe yapıldığını kaydetti.

Cami bünyesinde yaptıkları ve Siirt'te ilk olan bayan mescidini Ramazan ayına yetiştirmeye çalıştıklarını dile getiren Toprak, şöyle dedi:

"Allah nasip ederse Ramazan ayında hanım kardeşlerimiz burada teravih namazını kılabilecek ve mukabeleleri dinleyebilecekler. Kız çocuklarımız da burada Kur'an-ı Kerimi öğrenecekler. Tadilatı Perşembe gününe yetiştirmeyi planlıyoruz. Caminin önünde de yapılan kubbede Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerif'nin muhafaza edileceği, korunacağı ve aynı zamanda mübarek gün ve gecelerde ziyarete açılacak bir yer olarak ayarlandı. Kubbe ona göre şu an dizayn edilip hazırlanıyor. Ramazan ayına kadar bitirmeyi amaçlıyoruz. Namaza gelen vatandaşlarımız isterse Peygamber Efendimiz'in Sakal-ı Şerif'ini rahatlıkla görebilecekler."