Siirt'teki polise silahlı saldırı olayı

Siirt'teki polise silahlı saldırı olayı
Siirt'teki polise silahlı saldırı olayı
- Siirt'te polis memuru Bünyamin Torğut'u şehit eden saldırganın, terör örgütü PKK'nın kırsal alan sorumlularından olduğu belirlendi - Olay yerindeki silahın yapılan balistik incelemesinde, polise ateş açılan araçta ölü bulunan Şerafettin Özekinci ile şehit Torğut'un aynı silahla vurulduğu ortaya çıktı

SİİRT (AA) - Siirt'te polis memuru Bünyamin Torğut'un şehit edildiği saldırının, terör örgütü PKK 'nın kırsal alan sorumlarından biri tarafından gerçekleştirildiği bildirildi.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 7 Temmuz'da Siirt-Eruh yolunda Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin uygulama noktasına gelmeyerek geri döndüğü için takibe alınan aracın arka koltuğundaki şüphelinin açtığı ateş sonucu polis memuru Bünyamin Torğut'un ağır yaralandığı anımsatıldı.

Saldırganın kaçtığı olayda, sürücü Şerafettin Özekinci'nin de araçta ölü bulunduğu ifade edilen açıklamada, ağır yaralanan Torğut'un kaldırıldığı hastanede şehit olduğu hatırlatıldı.

Saldırının ardından Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü ekiplerince el konulan silahların  Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğünde balistik incelemesinin yapıldığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"Polis memuru Bünyamin Torğut ve Şerafettin Özekinci'nin aynı silahtan çıkan mermilerle öldürülmüş oldukları, polisimizi şehit eden saldırganın daha sonra aynı araç içerisinde bulunan Özekinci'yi henüz tespit edilemeyen bir sebepten dolayı infaz edip kırsal alana kaçarak izini kaybettirmiş olduğu anlaşılmıştır."

- Silah , köy korucularına yönelik saldırıda da kullanılmış

Polis Torğut'u şehit eden silahın 18 Ekim 2014'te Eruh ilçesinde köy korucusu Ö.E. ve emekli köy korucusu A.G ile K.T ve K.Y'nin yaralanması olayında da kullanıldığının tespit edildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Meydana gelen olay ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde, saldırıyı gerçekleştiren şahsın terör örgütünün kırsal alan sorumlularından biri olduğu tespit edilmiştir. Olaya karıştıkları ve firari şüpheliye yardım ettikleri tespit edilen A.O, D.Ç, H.O, M.A.O, M.Ö ve F.E. gözaltına alınmış, M.Ö. ve D.Ç. ifadeleri alındıktan sonra Emniyet Müdürlüğünden serbest bırakılmış, M.A.O ve F.E adli kontrol kararı ile salıverilmiş, A.O ve H.O ise tutuklanarak Siirt E Tipi Kapalı Cezaevine teslim edilmiştir. Terör örgütü mensubu şahsın yakalanmasına yönelik yoğun çalışmalar devam etmektedir."