Siirt'teki terör PKK operasyonu

Siirt'teki terör PKK operasyonu
Siirt'teki terör PKK operasyonu
- Terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyon kapsamında DBP İl Başkanlığı ile İHD ve Meya-Der şube binalarındaki aramalarda çok sayıda boş kovan ve dolu fişek ile örgütsel doküman ele geçirildiği ortaya çıktı

SİİRT (AA) - Siirt'te DBP İl Başkanlığı ile İHD ve Meya-Der şube binalarında yapılan aramalarda çok sayıda boş ve dolu fişek ile örgütsel doküman ele geçirildiği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, 30 Eylül'de İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, terör örgütüne finans sağlayan, yardım ve yataklık yapan, eleman temini içerisinde faaliyette bulunan kişilere yönelik düzenlenen operasyon kapsamında DBP Siirt İl Başkanlığı ile İHD ve Meya-Der şube binalarında arama yapılmıştı.

Aramada, uzun namlulu silah ile tabancaya ait 90 boş kovan, 3 fişek, 80 gaz kapsülü, 2 gaz maskesi filtresi, 116 örgütsel içerikli CD, terör örgütü mensupları ile elebaşı Abdullah Öcalan'ın bulunduğu değişik ebatlarda 497 poster, terör örgütü ve uzantılarına ait 825 sözde bayrak, örgüt üyelerine ait 223 fotoğraf, haklarında toplatma kararı bulunan  89 kitap, 607 dergi ile çok sayıda doküman elde edildiği ortaya çıktı.

- 3 kişi tutuklanmıştı

Operasyonda gözaltına alınan 10 kişiden  DBP'li yöneticiler Kadriye Cengiz ve Refik Kaçar ile İHD Siirt Şubesine üye Mirza Ekin, "terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanmış, aralarında  DBP İl Başkanı Reşit Teymur ile İHD Siirt Şube Başkanı Zana Aksu'nun da yer aldığı 7 kişi hakkında da adli kontrol kararı uygulanmıştı.

Daha sonra haklarında tekrardan yakalama kararı çıkarılan DBP İl Başkanı Reşit Teymur ve DBP Siirt Belediye Meclis Üyesi Abdulbaki Taşçı'nın, firarda olduğu öğrenildi.