SİÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Bakır:

SİÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Bakır:
SİÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Bakır:
SİİRT (AA) - Siirt Üniversitesi (SİÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Galip Bakır, normal şartlarda çiçek açtıktan sonra kar ve donun fizyolojik...

SİİRT (AA) - Siirt Üniversitesi (SİÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Galip Bakır, normal şartlarda çiçek açtıktan sonra kar ve donun fizyolojik olarak bitkileri etkilediğini söyledi

Bakır, yaptığı açıklamada, mevsim dışında yağan karın bitkilere verdiği zararı tespit etmek için çalışma başlattıklarını söyledi.

Geçen hafta etkili kar yağışının fıstık ağaçları ve diğer bitkilere ne gibi zararları olduğunu henüz teşhis edemediklerini ifade eden Bakır, "Bilindiği gibi normal şartlarda çiçek açtıktan sonra yağan karın ve donun fizyolojik olarak bitkileri etkilediği bilinen bir gerçektir" dedi.

Bakır, geçen yıl 30 Mart'ta yağan kar ve ardından yaşanan don olayının ülke genelinde rekolte düşüklüğüne neden olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

"Siirt bölgemizde fıstıklarımız, kuzeyde fındığımız zarar gördü. Özellikle erken çiçek açan bitkilerde çiçeklerin yanmasına, don vurmasına neden oldu. Ayrıca kayısımız zarar gördü. Malatya'da kayısı rekoltesi düştüğü için kayısı fiyatları tavan yaptı. Ayrıca Ege Bölgesi'nde incirler bu noktada zarar gördü. İncir fiyatı geçen sene 7 lira iken bu sene 20-25 liraya kadar yükseldi."


  ETİKETLER:

  Malatya

  ,

  Ege

  ,

  Çiçek

  ,

  Ziraat

  ,

  ülke

  ,

  lira

  ,

  kar