Suriyeli öğrencilere kırtasiye yardımı

Suriyeli öğrencilere kırtasiye yardımı
Suriyeli öğrencilere kırtasiye yardımı
Eğitim Bir-Sen, Siirt'te eğitimini sürdüren 120 Suriyeli çocuğa kırtasiye yardımında bulundu

SİİRT (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Siirt'te yerleşen Suriyeli 120 öğrenciye kırtasiye yardımı yapıldı.

Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğü okulu ziyaret eden Eğitim Bir-Sen Siirt Şubesi yönetim kurulu üyeleri, içerisinde kırtasiye malzemelerinin bulunduğu çantaları öğrencilere hediye etti.

Eğitim Bir-Sen Siirt Şube Başkan Vekili Zekeriya Butur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyelilere karşı her zaman ensar görevlerini layıkıyla yerine getirmek için gayret gösterdiklerini söyledi.

Türkiye'nin mazlumlara kapılarını sonuna kadar açan bir ülke olduğuna vurgulayan Butur, şunları belirtti:

Suriyeliler de mazlumdur ve kardeşlerimizdir. Ümmet bütünlüğünde ve birliğinde, ümmetin bir neferi olarak kendilerine yardımcı olmaya çalıştık. Suriyeli kardeşlerimizin kendilerini yalnız hissetmemeleri ve eğitimlerine katkıda bulunmak adına kendilerine kırtasiye yardımında bulunduk. Allah yar ve yardımcıları olsun. Yardımlarımız devam edecektir. Onlar yalnız değiller, yalnız olmayacaklar ve yalnız da kalmayacaklar. Sendika olarak sürekli onların yanında olacağız ve onlara destek çıkacağız."

14 Eylül Ortaokulu Koordinatörü Mehmet Faruk Süzgün de sağlanan desteklerle 10 Suriyeli öğretmenin görev yaptığı geçici eğitim merkezinde 120 öğrencinin de kendi dil ve müfredatına göre eğitim gördüğünü aktardı.

- "Artık kendimizi misafir olarak görmüyoruz"

Geçici eğitim merkezinin müdürü ve Arapça öğretmeni Suriyeli Hammud Elmatar, Suriyeli öğrencilerin ülkelerindeki iç savaş nedeniyle yarıda bıraktıkları eğitimlerine Türkiye'de devam etmelerinin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Eğitim Bir-Sen'in öğrencilere her türlü kırtasiye yardımında bulunduğunu ifade eden Elmatar, şöyle konuştu:

"120 öğrencimize yetecek şekilde defter, kalem, kitap ve diğer bazı hediyeler verdiler. Bu okulun açılmasına vesile olan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, hükümetimize ve destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Burada çok mutluyuz. Biz burada muhacir durumundayız. Biz muhacirlere ensar görevini yerine getirdiğiniz için çok sevinçliyiz. Artık kendimizi misafir olarak görmüyoruz. Kendimizi burada kendi evimizdeymiş gibi hissediyoruz."

- Yarım bırakmak zorunda kaldıkları eğitimlerine Türkiye'de devam ediyorlar

Öğrencilerden Hamza Alhamad eğitimlerine, 2 yıl önce önce sığındıkları Türkiye'de devam ettirdiklerini vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Türkçeyi öğrendiğini anlatan Alhamad, "Biz burada kendimizi yalnız hissetmiyoruz. Bize bugün kalem, silgi defter ve diğer kırtasiye malzemelerini verdiler. Hatta balon ve çikolata bile getirdiler. Çok teşekkür ediyorum" dedi.

İman Hasan da eğitimlerini daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için kendilerine kırtasiye yardımında bulunan Eğitim Bir-Sen yetkililerine teşekkürü borç bildiklerini vurguladı.

Ziyarette Suriyeli iki öğrencinin "571'de bir güneş doğdu" adlı Türkçe ilahiyi okuması, büyük beğeni topladı.