Tillo Belediye Başkanı Aydın mazbatasını aldı

Tillo Belediye Başkanı Aydın mazbatasını aldı
Tillo Belediye Başkanı Aydın mazbatasını aldı
- Belediye Başkanı İdham Aydın: "İlçemizde geçmişten gelen küskünlükleri, sıkıntıları ortadan kaldırmak için en büyük projemiz olan barış ve kardeşlik projesini uygulamaya koyacağız"

SİİRT (AA) - Siirt'in Tillo ilçesi Belediye Başkanlığına seçilen AK Parti adayı İdham Aydın, İl Seçim Kurulu'ndan mazbatasını aldı.

Adliye binasına gelen ve İl Seçim Kurulu'ndan mazbatasını alan Aydın, daha sonra Tillo Belediye binasına geçti.

Görevine başlayan Aydın, makamında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tillo için ilk projesinin ilçedeki küskünleri barıştırmak olduğunu söyledi.

"Tillo'ya layık projeleri hayata geçirmek için kolları sıvadık. İnşallah aldığımız yüzde 74 oy oranını yüzde 90'a çıkaracağız. Eğer 24 saat çalışmak gerekiyorsa, biz 24 saat çalışmaya hazırız. İlçemizde geçmişten gelen küskünlükleri, sıkıntıları ortadan kaldırmak için en büyük projemiz olan barış ve kardeşlik projesini uygulamaya koyacağız" diyen Aydın, bu projeyi başarılı bir şekilde uygulamaları halinde diğer tüm projeleri de başarılı bir şekilde hayata geçirebileceklerine inandığını belirtti.

Aydın, ilçenin hizmet bakımından geri kaldığını savunarak, şöyle dedi:

"Tillo bizim ecdatlarımızın yarattığı bir markadır. Tillo 800 yıllık geçmişi olan bir merkez ve daha çok ilim ve bilimiyle tanınan bir yerdir. Ecdadımızın 250 yıl önce geliştirdiği ilçedeki ilim ve bilmi tüm dünyanın iyi bilmesine rağmen biz ülkemizde yeterince tanıtamadık. İlçemizde yeni İbrahim Hakkı'lar yetiştirmek, Tillo'yu ilim ve bilim yuvasına çevirebilmek ve kültür merkezini tekrar oluşturmak için elimizden gelen bütün gayretleri sarfedeceğiz. Tillo'da yatırım yapmak isteyen herkese destek olamaya hazırız."

Aydın, ilçede gerçekleştirilecek yatırımlar için bazı hassasiyetlerinin olduğunu dile getirerek, "İlçemizin tarihini korumak istiyoruz. Bu kapsamda proje hazırlayarak Tillo'nun mimarisini koruyacağız. Tillo'da bundan sonra ev yapmak isteyenlerin ya Cas taşı ya Mardin taşı yada Tillo taşını kullanmaları yönünde karar alacağız. Projelere Selçuklu ve Osmanlı mimarisine uygunsa onay vereceğiz. Rastgele ucube binalara izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Tillo'da 30 Mart 2014'teki yerel seçimlerin ardından  AK Parti  ve Saadet Partisi'nin belediye başkan  adaylarının yakınları arasında çıkan kavgada, Saadet Partisi'nin adayı Behmen Aydın bıçaklanarak öldürülmüş, olayla ilgili AK Parti'den Tillo Belediye Başkanı seçilen Mehmet Mesut Memduhoğlu'nun da aralarında bulunduğu 6 kişi, "iştirak halinde adam öldürme" suçundan tutuklanmıştı.

Memduhoğlu ile Belediye Başkan Vekili Cemal Erken ve 8 belediye meclisi üyesi görevlerinden istifa etmişti. Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşmasında Memduhoğlu'nun da aralarında bulunduğu 4 sanık tahliye edilmişti.

Tillo'da Belediye Başkanı Mehmet Mesut Memduhoğlu, Başkan Vekili Cemal Erken ve 8 belediye meclis üyesinin istifa etmesinin ardından, Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK) "belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesi" kararı alınmıştı.

İlçede milletvekili genel seçimi ile yerel seçim bir arada yapılmış, AK Parti Adayı İdham Aydın 612, HDP adayı Özcan Aksoy ise 230 oy almıştı.