Tillo'da "ağaçlı türbe"

Tillo'da "ağaçlı türbe"
Tillo'da "ağaçlı türbe"
- Siirt'in Tillo ilçesinde Şeyh Muhammed Kazım El Hazin Hazretlerinin kabrinin bulunduğu türbedeki asırlık ağaç ziyaretçilerin ilgisini çekiyor - Gövdesi türbenin duvarından geçen ağacın dalları yapının kubbesine kadar uzanıyor

SİİRT (AA) - Tillo'da Şeyh Muhammed Kazım El Hazin Hazretlerinin kabrinin bulunduğu türbeyi adeta dallarıyla saran asırlık ağaç ziyaretçilerden ilgi görüyor. 

İlçeye bağlı Dereyamaç köyündeki türbede bulunan asırlık menengiç ağacının gövdesi türbenin duvarından geçerken, dalları yapının kubbesine kadar uzanıyor.

Şeyh Muhammed Kazım El Hazin Hazretlerinin torunlarından Mutasım Aydın , AA muhabirine, türbenin daha önce yöreye özgü cas yapı malzemesinden yapıldığını anlattı.

Türbenin 1980'lı yıllarda yıkıldığını anımsatan Aydın, "Türbe yıkılıp yeniden yapıldığında, peygamberimizin, 'Kıyametin koptuğunu dahi görseniz, imkanınız varsa elinizdeki fidanı yere dikiniz' hadisinden hareketle bu ağacın korunmasına özen gösterilerek kökü için türbede özel bölme yapıldı" dedi.

Aydın, Hz. Muhammed'in hadisinin yeşile ve ağaca verilmesi gereken önemi en iyi şekilde anlattığına işaret ederek, bu önemle ağacın korunarak günümüze geldiğini vurguladı.

- Ağaca uygun restorasyon yapıldı

Türbeyi ziyaret eden gazeteci   yazar İzzettin İçin de türbenin yıkılıp yeniden yapıldığı dönemde ağacın zarar görmemesi için çalışmaların özenle yürütüldüğünü kaydetti.

"Bir bina için ağaç kesildiği günümüzde böyle muhterem türbede bir tek ağacın dahi feda edilmemesi herkesi düşündürmelidir. Zaman içinde türbede restorasyon yapılmasına rağmen ağaç sürekli korundu ve duvarın dışına çıkmasına rağmen ağacın kendi güzergahına dokunulmadan restorasyon çalışmaları ona göre yapıldı" diyen İçin, türbede ağaca her daim özel bir ihtimam gösterildiğini aktardı.

İçin, herkese bu manzaradan ders çıkarmasını tavsiye ederek, İslam dininin ağaca verdiği önemin akıllardan çıkarılmaması gerektiğini kaydetti.

 


  ETİKETLER:

  Aydın

  ,

  İslam

  ,

  restorasyon

  ,

  cas

  ,

  Gazeteci

  ,

  yazar

  ,

  zaman

  ,

  ders

  ,

  BİNA