"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"

"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"
"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"
- Program kapsamında Siirt'te öğrencilere 298 bisiklet dağıtılacak

SİİRT (AA) - Sağlık Bakanlığı'nca yürütülen Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında, Siirt'te öğrencilere 298 bisiklet dağıtılacak.

Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Sağlıklı Yaşam Ve Hareketli Hayat'' programı kapsamında Siirt Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzaladıklarını söyledi.

İlk etapta il genelinde 68 bisiklet dağıtacaklarını ifade eden Özdemir, ''Daha sonra da 230 bisikletimizi İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Siirt Üniversitesine vereceğiz. Fiziksel spor derslerinde, fiziksel aktivitenin artırılması amacıyla öğrencilere dağıtılacak'' dedi.

Fiziksel aktiviteyi artırmak amacıyla en ucuz ve en eğlenceli yolun bisiklet kullanmak olduğunu aktaran Özdemir, yapılan araştırmalarda toplumun yüzde 87'sinin hareketsiz bir yaşam sürdüğünü, okul çağındaki 6-12 yaşlarındaki çocukların günde 5-6 saati bilgisayar başında geçirdiğini kaydetti.

Hareketsiz yaşamın obezite ile kalp ve damar hastalıklarına neden olduğuna dikkati çeken Özdemir, ''Bunun için bakanlığımız 2014 ve 2015'i 'Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı' ilan etti. Hem düzenli yürüyüşlerle hem de bisikletlerle yapacağımız etkinliklerimizle, toplumda farkındalık oluşturmak ve hareketli yaşamı özendirmek istiyoruz'' diye konuştu.