"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"

"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"
"Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı"
- Sağlık Bakanlığınca yürütülen program kapsamında Siirt'te öğrencilere 230 bisiklet dağıtıldı

SİİRT (AA) - Sağlık Bakanlığınca yürütülen " Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında Siirt'te öğrencilere 230 bisiklet törenle dağıtıldı.

Siirt Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleşen törene, Vali Mustafa Tutulmaz, AK  Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay, bazı kurum müdürleri, sağlık çalışanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Vali Tutulmaz, yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığının, bisiklet kullanımının teşvik edilmesi amacıyla düzenlediği etkinliğin diğerlerinden farklı özellikler taşıdığını söyledi.

Bisiklet kullanımının toplum tarafından çocuk oyunu gibi algılandığını ifade eden Tutulmaz, şöyle konuştu:

"Oysa gelişmiş toplumlarda bir hayat tarzı olarak karşımıza çıkıyor. Bisiklet kullanımının birçok faydası var. Ekonomik getirisi, park sorunu olmayışı ve en önemlisi sağlıklı yaşama büyük katkı sunuyor. İlimizde maalesef bisiklet kullanımı için yerel yönetimler tarafından yapılan herhangi bir altyapı çalışması yok."

Aktay da halk sağlının ömür boyu korunması ve iyileştirilmesi için ildeki her bir kurumun kendi alanında ortaya koyduğu çabayla aralarında oluşan iş birliği sonucu toplandıklarını ifade etti.

Halk sağlığının bir hayat tarzı olduğunu dile getiren Aktay, "Bu hayat tarzı aslında bugünkü teknolojiler, şehir yapılanması içinde sürdürülmesi bir hayli zorlaşmış bir konu. Bazı alışkanlıklarımızı belki biraz değiştirmek gerekiyor. Yürümeyi çok ön plana atmamız gerekiyor aslında. Bisikletli bir hayat belki Siirt için biraz lüks kaçabilir çünkü yollarımız muhtemelen bisikletlere çok uygun değil. Onun için şehir yapılanmamızın, bisikleti de rahatlıkla kullanabileceğimiz, hayat tarzımızın parçası haline getirebileceğimiz şekilde yapılanması gerekiyor" şeklinde konuştu.

- "Toplumun yüzde 72'si hareketsiz yaşıyor"

Özdemir ise araştırmaların toplumun yaklaşık yüzde 72'sinin hareketsiz yaşadığını, Türkiye'de kadınların yüzde 87'si, erkeklerin de yüzde 77'sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığı ortaya koyduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığınca Siirt'te 2015 yılı için 6-11 yaşlarındaki çocuklara 230 bisiklet dağıtılacağını kaydeden Özdemir, bu sayının 2016'da bin 250, 2017'de ise 2 bin 500'e çıkarılmasının hedeflendiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından üniversitenin bahçesinde öğrencilere bisikletler dağıtıldı.