Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
SİİRT (AA) - AK Parti Siirt Gençlik Kolları Başkanlığı, Mersin'in Tarsus ilçesinde hunharca katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için anma...

SİİRT (AA) - AK Parti Siirt Gençlik Kolları Başkanlığı, Mersin'in Tarsus ilçesinde hunharca katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için anma programı düzenledi.

Gençlik Kolları Başkanı Murat Özekinci, Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen nma prgramında yaptığı konuşmada, Özgecan'ın öldürülmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

İslam dininde kadın  ve erkeğin eşit haklara sahip olduğunu belirten Özekinci, Kur'an-ı Kerimde kadının biyolojik yapısının erkeğe benzemediğinin ifade edildiğini ve erkeğe kadını gözetme görevi verildiğini söyledi.

Özekinci, erkeklere koruyup kollama görevinin verilmiş olması, her iki cins arasında bir eşitsizlik gözetilmiş olmasından değil, erkeklerin güç, kuvvet ve fiziki oluşum bakımından farklı bir yapıya sahip olmalarından kaynaklandığını belirterek, şunları kaydetti:

"İslam dininde kadınların biyolojik yapılarının farklılığının gözetilmesi hususunda hükümler getirdiği gibi, onun ruh yapısının da farklı yaratıldığına işaret ederek ona karşı hassas davranmamız istenmektedir. İnsanlarla beraber yaşayabilmenin yolu, onlarla olan davranışlarımızda merhametli olmaktan ve şiddetten kaçınmaktan geçer. Ailenin huzuru, ailedeki fertlerin saadeti ise erkek ve kadın arasındaki muhabbete, sevgiye ve insanca davranışlara dayanmaktadır. Özgecan kardeşimizin hunharca katledilmesi hepimizi en derinden üzmüştür. Kendisini rahmetle anıyoruz."