Vali Tutulmaz kazı evini ziyaret etti

Vali Tutulmaz kazı evini ziyaret etti
Vali Tutulmaz kazı evini ziyaret etti
- Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, kezer kazı evini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

SİİRT (AA) - Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, kezer kazı evini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Tutulmaz, Ilısu Baraj Gölü altında kalacak bölgedeki kazıların koordinatörlüğünü yapan Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur'dan Siirt'te yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Tutulmaz, Siirt'in Anadolu ve Mezopotamya uygarlıklarının kesiştiği noktada yer aldığını, son yıllarda il sınırları içinde yapılan kazılarla kentin tarihinin 12 bin yıl öncesine uzandığının ortaya çıktığını söyledi.

Siirt'in keşfedilmeye değer bir il olduğunu belirten Vali Tutulmaz, "İlk liman kentinin yapılan kazıda ortaya çıkması ve ilk oyun setinin yine Siirt'te bulunması insanlık tarihi açısından önemli bir olaydır" dedi.

Yrd. Dr. Haluk Sağlamtimur ise, kazı çalışmalarında bölgenin bilinen tarihini değiştirecek nitelikte birçok bulguya ulaştıklarını kaydetti.

Sağlamtimur, "Kurtalan ilçemizin Çattepe köyünde daha önce yapılan kazılarda, Roma dönemine tarihlenen bir limana ulaştık. Burası da Arap coğrafyacıların kitaplarında yer alan önemli bir kenttir. Yaptığımız kazılarda müzelerde sergilenmeye değer birçok esere ulaştık. Başur Höyük'teki çalışmalarda da bulduğumuz oyun taşları dünyanın en eski oyununa ait olmaları açısından bütün dünyada büyük yankı uyandırdı. M.Ö. 3100-2900 yıllarına tarihlenen domuz, köpek ve benzeri figürlerden oluşan 49 taştan ibaret bu oyunun nasıl oynandığını çözmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Vali Tutulmaz, Kazılarda bulunan eserleri inceledikten sonra kazı evinden ayrıldı.


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  Ege

  ,

  Roma

  ,

  Ege Üniversitesi

  ,

  Oyun

  ,

  Liman