Vali Tutulmaz, korucularla bir araya geldi

Vali Tutulmaz, korucularla bir araya geldi
Vali Tutulmaz, korucularla bir araya geldi
- Tutulmaz: "Çözüm süreciyle geçici köy korucularının devlet tarafından kenara itildiği, yalnız bırakıldığı gibi kamuoyunda yanlış tamamen gerçek dışı algı operasyonları oluşturulmaya çalışılıyor"

SİİRT (AA) - Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, merkez, Tillo ve Şirvan ilçesinde görev yapan köy korucularıyla bir araya geldi.

Kent merkezindeki bir düğün salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Vali Tutulmaz, korucuların, devletin milli birliği ve bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek amacıyla, güvenlik güçleriyle omuz omuza, gece gündüz demeden görevlerini yaptıklarını söyledi.

"Çözüm süreciyle geçici köy korucularının devlet tarafından kenara itildiği, yalnız bırakıldığı gibi kamuoyunda yanlış, tamamen gerçek dışı algı operasyonları oluşturulmaya çalışılıyor" diyen Tutulmaz, devletin her zaman korucuların yanı başında olduğunu, olmaya da devam edeceğini belirtti.

Koruculuğun disiplin gerektiren bir meslek olduğunu vurgulayan Tutulmaz, devlet memurluğunda olduğu gibi koruculukta da bazı yapılmaması gereken davranışlar olduğunu dile getirdi.

Tutulmaz, şöyle konuştu:

"Korucuların yapması gereken  PKK terör örgütü ve onların yandaşlarıyla birliği içinde olmamaktır. Böyle arkadaşlarımız varsa mesleği kısa sürede terk etmeleri yararlarınadır. Terör örgütünün yanında olan destek olan korucuyu içimizde görmek istemiyoruz. Çünkü hoşgörünün belli bir yeri ve sınırı vardır. Böyle bir davranış içinde bulunanlar olursa gerekli cezai işlem yapılıp, silahı elinden alınacaktır."

- İç Güvenlik Paketi

İç Güvenlik Paketi'ne değinen Tutulmaz, "paketle özgürlüklerin kısıtlandığı" şeklinde kamuoyunda bir algı operasyonu yapılmaya çalışıldığını savundu.

Tutulmaz, "Molotofkokteyli atmak, vatandaşın malına, canına zarar vermek ne derece özgürlüktür? Yapacağımız hukuk çerçevesinde terör ve terörist davranışlara izin vermeyeceğiz. Kamu düzeninin sağlanması için hukuk ve yasalar içinde her türlü tedbiri alacağız" diye konuştu.

Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halil Soysal da silahlı kuvvetlerin kurulduğu günden bu zamana kadar vatandaşlarla beraber olduğu gibi korucularla da birlik ve beraberlik içinde çalıştığını dile getirdi.

Soysal, silahlı kuvvetlerin herkese, özellikle de koruculara her zaman açık olduğunu söyledi.

- "Çözüm sürecinde 11 korucu şehit edildi"

Anadolu Köy Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Federasyonu Başkanı Ziya Sözen ise 6-8 Ekim olaylarında en çok zararı Kürt halkının gördüğünü ifade etti.

"Çözüm sürecinde 11 korucu şehit edildi" ifadesini kullanan Sözen, şunları kaydetti:

"Halen terör örgütünün elinde 3'ü geçici 1'i gönüllü 4 korucu bulunuyor. Koruculuk bir dava mesleği, haksızlık karşısında safını devletten yana belirleyen dik durma sanatıdır. Ancak geldiğimiz noktada canımızın derdine düştük. Ancak geçici köy korucularının özlük haklarının iyileştirilmesi yönünde devlet tarafından önemli iyileştirmeler de yapıldı."

Toplantıya Vali Yardımcıları Gürbüz Saltaş, Bahadır Yörük, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Şenol Yeloğlu, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan, kaymakamlar ve korucular katıldı.