Vali Tutulmaz'dan mülteci öğrencilere ziyaret

Vali Tutulmaz'dan mülteci öğrencilere ziyaret
Vali Tutulmaz'dan mülteci öğrencilere ziyaret
SİİRT (AA) - Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli ve Afganistanlı çocukların eğitim gördüğü 14...

SİİRT (AA) - Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye 'ye sığınan Suriyeli ve Afganistanlı çocukların eğitim gördüğü 14 Eylül Ortaokulu'nu ziyaret etti.

Tutulmaz, okul bünyesinde oluşturulan özel sınıflarda eğitimlerine devam eden öğrencilerle bir süre sohbet ederek, konuk öğrencilere, ülkelerindeki müfredata göre eğitim öğretim verildiğini söyledi.

Öğrencilerle yakından ilgilenen Tutulmaz, şunları kaydetti:

"Yeni başladığımız bu program sayesinde misafirlerimiz daha sonra kendi memleketlerine gittiklerinde, oradaki eğitimlerine kaldığı yerden devam edebilmesi yönünde önemli olduğunu düşünüyorum. Gerek milli eğitimdeki arkadaşlarımız gerekse Siirtli kardeşlerimiz misafirlerimize kucaklarını açtılar. Onlara gerekli yardımda bulunuyorlar. Valilik olarak kendilerini destekliyoruz. Yapılan bu eğitimin sonucunda da Suriye 'deki müfredata uygun olarak bir sonuç elde edilmiş olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

 İl Milli eğitim Müdürü Fethi Suay da kentte yaklaşık 200 Suriyeli ve 100 Afgan çocuğun eğitim gördüğü söyledi.

Eğitimlerin sonunda öğrencilere denklik verileceğini belirten Suay, "Bazı aileler çocuklarını diğer okullarımızda Türkçe eğitimini almak üzere kayıt yaptılar. Mülteci çocuklarımıza normal Türkçe eğitimi ve kendi özel sınıflarında Arapça eğitimi veriliyor. Daha sonra seviye tespiti yapılıp hangi sınıflarda olmaları gerektiği belirlenecektir" dedi.