Vatandaşlara karbonmonoksit zehirlenmesi uyarısı

Vatandaşlara karbonmonoksit zehirlenmesi uyarısı
Vatandaşlara karbonmonoksit zehirlenmesi uyarısı
- Siirt Halk Sağlığı Müdürü Özdemir, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşı uyardı.

SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşı uyardı.

Özdemir, yaptığı açıklamada, bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben ve baca zehirlenmelerinin her yıl kış aylarında tehlikeli boyutlara ulaştığını söyledi.

Zehirlenmelere karşı özellikle alçak basınçlı havalarda dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Özdemir, şöyle konuştu:

"Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana gelir. Karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle vatandaşlarımız soba, şofben ve doğalgaz kullanırken dikkat etmek etmeli ve bunları bilinçli bir şekilde kullanmalıdır."

Özdemir, vatandaşların herhangi bir şikayet hissettiği anda hayatlarını tehlikeye atmadan ortamı havalandırmaları ve derhal 112 Acil Servis hattından yardım istemeleri gerektiğini kaydetti.