"Veysel Karani Hazretlerini Anma ve Anneler Günü" etkinlikleri

"Veysel Karani Hazretlerini Anma ve Anneler Günü" etkinlikleri
"Veysel Karani Hazretlerini Anma ve Anneler Günü" etkinlikleri
- Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, "Veysel Karani Hazretlerini Anma ve Anneler Günü" etkinlikleri hazırlıklarında son aşamaya gelindiğini bildirdi.

SİİRT (AA) - Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, "Veysel Karani Hazretlerini Anma ve Anneler Günü" etkinlikleri hazırlıklarında son aşamaya gelindiğini bildirdi.

Tutulmaz, yaptığı açıklamada, Siirt Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında bu yıl 10 Mayıs 2015 Pazar günü düzenlenecek "Veysel Karani Hazretlerini Anma ve Anneler Günü" etkinliklerinin bu yıl da geniş bir şekilde yapacaklarını ve etkinliklerle ilgili hazırlıklarda son aşamaya gelindiğini söyledi.

Siirt'in sahip olduğu zengin kültürünü daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçladıklarını kaydeden Vali Mustafa Tutulmaz, şöyle konuştu:

"İlimize ait kültürel mirasımızı, tarihi kıymetlerimizi ve kaybolmaya yüz tutan değerlerimizi, toplumumuzun ve yeni nesillerin istifadesine sunmak amacıyla çeşitli kültürel etkinlikler düzenliyoruz. Her yıl andığımız Veysel Karani Hazretleri'ni bu yıl da geniş bir programla anacağız. 10 Mayıs 2015 Pazar günü başlayacak etkinliklerimizde konferanslar, söyleyişiler, Kuran-ı Kerim tilaveti, Gurup Dergah ilahi konseri ve yılın annesine ödül verilmesi gibi bir çok etkinlik yer almaktadır." dedi.

Tutulmaz, evliya ve ulema diyarı Siirt'in, köklü bir geçmişe sahip olduğunu ve çok kıymetli kültürel değerleri topraklarında barındırdığını belirtti.

Yaptıkları kültürel ve sanat faaliyetlerinin Siirt'in inanç turizminin tanıtımına katkı sunacağını ifade eden Vali Tutulmaz, şöyle dedi:

"Anne sevgisinin sembolü olan ve Peygamber Efendimiz'e olan sevgisiyle bilinen ve Peygamber Efendimiz'in, hırkayı şerifi kendisine hediye ettiği Veysel Karani Hazretleri, İsmail Fakirullah Hazretleri, İbrahim Hakkı Hazretleri ve Sultan Memduh Hazretleri, Molla Halil Siird-i, bu değerlerimizin önde gelen mimarlarıdırlar. Bu büyük zatlar, Siirt'in tabii güzelliğine, manevi güzellikler de katmaktadırlar. Bununla birlikte, gerek Veysel Karani beldemizde, gerekse Tillo ilçemizde ziyaretçi sayısında önemli artışlar bekliyoruz."