Yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı

Yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı
Yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı
- Siirt'in Şirvan ilçesinde yiyecek bulmakta güçlük çeken kurt sürülerinin köylere inmesini engellemek amacıyla doğaya yem konuldu

SİİRT (AA) - Şirvan'da yiyecek bulmakta güçlük çeken kurt sürülerinin köylere inmesini engellemek amacıyla doğaya et ve kemik parçaları bırakıldı.

Durankaya köyü yakınlarında kurt sürülerinin görüldüğü ihbarını alan  Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri, bölgede çalışma başlattı. Kurt sürülerinin görüldüğü yerlere et ve kemik parçaları konuldu.

Doğa Koruma Müdürlüğü Proje Müdürü Faruk Tülücü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yemleme faaliyetlerini merkez, ilçe ve köylerde kapsamlı şekilde yürüttüklerini söyledi.

Her yıl düzenli olarak yaz aylarında hazırladıkları programa göre kış aylarında yemleme yaptıklarını bildiren Tülücü, şöyle konuştu:

"Ancak bu yıl şehir merkezlerinde ağır kış şartlarının olmadığını gözlüyoruz. Pervari, Eruh ve Şirvan ilçelerimizin kırsalında kar kalınlığı zaman zaman 1 metrenin üzerine çıktı. Bu nedenle bölgedeki vatandaşların kurt ve yırtıcı hayvanlardan dolayı şikayetleri vardı. Yaban hayvanların yem bulamaması üzerine köylere yöneldiklerini düşündüğümüz için yaban hayvanların göründüğü bölgeleri tespit ettik. Daha sonra da yemleme çalışması başlattık."

Tülücü, yabani kuşlar için 1.5 ton buğday, 500 ekmek, kurtlar için de kasaplardan topladıkları kemik ve et parçalarıyla haftada 2 gün yemleme çalışması yaptıklarını sözlerine ekledi.

 


  ETİKETLER:

  Proje

  ,

  ilçe

  ,

  doğa

  ,

  orman

  ,

  kış

  ,

  zaman

  ,

  kar

  ,

  ekmek

  ,

  koruma