Yaralı bulduğu atmacayı evinde tedavi etti

Yaralı bulduğu atmacayı evinde tedavi etti
Yaralı bulduğu atmacayı evinde tedavi etti
 SİİRT (AA) - Siirt Avcılar ve Atıcılar Spor Kulübü Derneği Başkanı Hüseyin Gül, Botan Vadisi'nde denetim yaptığı sırada yaralı bulduğu atmacayı...

 SİİRT (AA) - Siirt Avcılar ve Atıcılar Spor Kulübü Derneği Başkanı Hüseyin Gül, Botan Vadisi'nde denetim yaptığı sırada yaralı bulduğu atmacayı evinde tedavi yaptı.

Gül, yaptığı açıklamada, dernek üyeleriyle doğada gezinti yaptıklarını bu sırada yaralanmış bir hayvan bulduklarında onları tedavi edip doğaya saldıklarını söyledi.

Gül, bir hafta önce Botan Vadisi'nde çıktıkları gezintide yaralı bir atmaca bulduğunu belirterek, "Atmacanın üzerinde tüfekle vurulduğunu gösteren herhangi bir saçma izine rastlamadık. Muhtemelen bir ağaca veya elektrik direğinin tellerine takılarak yaralanmış olabileceğini tahminde bulunduk" dedi.

Bulduğu atmaca türünün eskiye göre Siirt'te çok az bulunduğunu ifade eden Gül, şunları kaydetti:

"Ziraat için faydalı bir kuş türü olan atmaca, tarla faresi ve yılanlarla besleniyor. Dernek olarak sahip çıkmamız gerekir. Bir hafta önce uçamayacak şekilde bulduğum bu atmacayı besledikten sonra doğaya bırakılmak üzere, Siirt Orman ve Su İşleri Müdürlüğü'ne teslim ettim. Bunlarda bir kaç gün besledikten sonra ve iyileştikten sonra doğaya bırakacaklar."

Gül, Siirt Türker'deki avcıların bu hayvanlara sahip çıkıp korumaları gerektiğini sözlerine ekledi. 


  ETİKETLER:

  Avcılar

  ,

  spor

  ,

  Ziraat

  ,

  elektrik

  ,

  denetim

  ,

  orman

  ,

  kuş