Yurtta kış

Yurtta kış
Yurtta kış
- Yoğun kar yağışı nedeniyle Bingöl'de 176, Batman'da 40, Siirt'te de 30 köy yolu ulaşıma kapandı, Bingöl merkez ve Karlıova ile Diyarbakır'ın Hani ilçesinde eğitime bir gün ara verildi

BİNGÖL (AA) - Yoğun kar yağışı nedeniyle, Bingöl'de 176, Batman'da 40, Siirt'te de 30 köy yolu ulaşıma kapandı.

Olumsuz hava şartlarından dolayı enerji dağıtım şebekelerinde oluşan arazılar nedeniyle Bingöl, Malatya ve Tunceli'nin bazı ilçe ve bağlı köylerine elektrik verilemiyor.

Bingöl merkez ve Karlıova ilçesi ile Diyarbakır 'ın Hani ilçesinde eğitime yarın ara verildi.

- Bingöl

Etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle 176 köy yolu ulaşıma kapandı.

Valilikten yapılan açıklamada, hafta başından bu yana etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle il genelinde 176 köyle ulaşımın sağlanamadığı belirtildi.

Dün il genelinde 273 köy yolunun ulaşıma kapandığı hatırlatılan açıklamada, ekiplerin çalışması sonucu 103 köy yolunun ulaşıma açıldığı belirtildi.

İl Özel İdaresi ekiplerinin 2 kar savurma, 13 greyder, 3 kar bıçaklı kamyon ve 11 kepçe ile yol açma çalışmalarını sürdürdüğü ifade edilen açıklamada, kent merkezinde de kar temizleme çalışmalarının yapıldığı kaydedildi.

Bingöl merkez ile Karlıova ilçesinde eğitime yarın ara verildi.

Fırat Elektrik Dağım Anonim Şirketi (FEDAŞ) de, olumsuz hava şartları nedeniyle enerji dağıtım şebekelerinde oluşan arızalardan dolayı Bingöl, Malatya ve Tunceli'nin bazı ilçe ve bağlı köylerine enerji verilmediğini bildirdi.

FEDAŞ'dan yapılan açıklamada, şiddetli rüzgar nedeniyle enerji dağıtım hatlarında ciddi hasarın oluştuğu, şirket bünyesinde oluşturulan kriz merkezi ile gelişmelerin anlık olarak takip edildiği ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Bu nedenle Malatya'nın Pütürge ilçe merkezine bağlı mahalleler, Bingöl'ün Kiğı, Yedisu ve Adaklı ilçeleri, Servi beldesine bağlı köyler, Tunceli'nin Pertek, Nazimiye, Ovacık, Hozat, Çemişgezek ilçe merkezleri ve bağlı köylere elektrik verilememektedir."

Öte yandan Bingöl'ün Yedisu ilçesinde mahsur kalan bir araçtaki 4 kişi, Erzurum Özel İdare ekiplerince kurtarıldı.

Tedavi amacıyla Bingöl'den Erzurum'a gitmek için çocuklarıyla yola çıkan Hasan Sönmez'in kullandığı otomobil Mardo Dağı Mevkisinde yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kaldı.

Sönmez'in cep telefonu ile ulaştığı Yedisu Kaymakamı Aziz Onur Aydın 'ın girişimiyle Erzurum Özel İdare ekiplerinin çalışmasıyla 4 saatlik çalışmanın ardından mahsur kalan vatandaşlar kurtarıldı.

- Siirt

Kar yağışının etkili olduğu Siirt'in Pervari, Şirvan ve Eruh ilçelerinde 30 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Güldoğan, AA muhabirine, 3 ilçede ulaşıma kapanan 30 köy yolunun ulaşıma açılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Güldoğan, ulaşıma açılan yolların tipi nedeniyle yeniden tarafiğe kapandığını ifade etti.

- Batman 

Sason ilçesinde kar nedeniyle 40 köy yolu ulaşıma kapandı. 

İlçe Özel İdare Şefi Fatih Vural yaptığı açıklamada, karın etkisini sürdürdüğü Yücebağ, Derince ve Dörtbölük grup köy yolunda ekiplerin yolların ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdüğünü dile getirdi.

Derince Kınalı mevkisinde kar kalınlığının 40 santimetreye ulaştığı, Yücebağ Tepesinde ise kar kalınlığının yarım metreyi geçtiği belirtildi.