Zayıflama çaylarına dikkat

Zayıflama çaylarına dikkat
Zayıflama çaylarına dikkat
- İçeriği belli olmayan zayıflama çayı ve benzeri ürünlerin halk sağlığı açısından büyük riskler taşıdığı bildirildi.

SİİRT (AA) - İçeriği belli olmayan zayıflama çayı ve benzeri ürünlerin halk sağlığı açısından büyük riskler taşıdığı bildirildi.

Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, yaptığı açıklamada, vatandaşların egzersiz ve diyet gerektirmeyen, kolaylıkla ulaşılabilen ve reçetesiz satılan zayıflama çaylarına karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Piyasada "doğal" ya da "bitkisel" olarak pazarlanan ürünlerin çoğunun gerçekte zararlı bileşenler içerdiğini ifade eden Özdemir, şöyle dedi:

"İnternette ya da farklı diyet ürün seçenekleri sunan mağazaların reyonlarında gezen bir kişi, ağırlık kaybını sağlayacağını iddia eden düzinelerce zayıflama ürünü bulacaktır. Ağırlık kaybını kolaylaştıran ürünler olarak pazarlanan 50'den fazla tek başına kullanılan zayıflama ürünü ve 125'den fazla kombinasyon ürün bulunmaktadır. Bu ürünler yağ yakıcılar, diyet çayı, metabolizma hızlandırıcı ve yağlanmayı engelleyici gibi ifadeler içeren ambalajlara sahip olabilirler. Vatandaşlarımızın doktorlardan habersiz ve reçetesiz hiçbir ilacı kullanmaması son derece önemlidir. Konuyla ilgili sağlık kurumlarımıza başvuru yapılabilir."

Özdemir, Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılmış ve zayıflama amacıyla önerilen hiçbir bitkisel çayın bulunmadığını sözlerine ekledi.