Zor şartlarda görev yapan öğretmene ödül

Zor şartlarda görev yapan öğretmene ödül
Zor şartlarda görev yapan öğretmene ödül
- Tüm Eğitim Sen, Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Durankaya köyünde 3 yıldır görev yapan ana sınıfı öğretmeni Zeliha Yılmaz'a "yılın öğretmeni" ödülü verdi

SİİRT (AA) - Merkezi Siirt'te bulunan Tüm Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası (Tüm Eğitim Sen), Şirvan ilçesine bağlı Durankaya köyünde 3 yıldır görev yapan ana sınıfı öğretmeni Zeliha Yılmaz'ı "yılın öğretmeni" seçti.

Tüm Eğitim Sen Genel Başkanı Selman Aksu, köyde mazeret raporu dahi almadan 3 yıldır görev yapan ve mecburi hizmetinin ardından köyde gönüllü olarak kalmaya devam eden Yılmaz'ı okulunda ziyaret ederek, layık görüldüğü ödülü verdi.

Zeliha Yılmaz, AA muhabirine, yaklaşık 3 yıl önce ön yargılı şekilde geldiği Durankaya köyünde, 2 yıldır da gönüllü olarak görev yaptığını söyledi.

Terör olayları yüzünden bölgeye atanan öğretmenlerin göreve başlamadan istifa ettiğine dikkati çeken Yılmaz, öğretmenliğin fedakarlık gerektiren bir meslek olduğunu vurguladı.

Bölge halkının öğretmenlere büyük katkı sunduğunu dile getiren Zeliha Yılmaz, "Ben de ön yargıyla geldim ama durumun çok farklı olduğu gördüm. Görev yaptığım köydeki herkesi tanıyorum. Öğretmenlerin endişe duymadan gelip görev yapmasını öneriyorum" dedi.

Yılmaz, öğrencilerinin Türkçe bilmediğini, onlarla daha iyi anlaşabilmek için Kürtçe öğrenmeye çalıştığını da aktararak, "Onlara Türkçe öğretirken, onlardan da Kürtçe öğrenmeye çalışıyorum" diye konuştu.

- Aylarca ilçeye inemiyor

Tüm Eğitim Sen Genel Başkanı Aksu ise bölgedeki öğretmenlerin zor şartlar altında görev yaptığını kaydetti.

Terör olayları nedeniyle ataması yapılan öğretmenlerin mecburi hizmetinin ardından bölgeden gitmek için tayin istediğini anımsatan Selman Aksu, şöyle konuştu:

"Yılmaz öğretmeni, Isparta'dan ilimize tayini çıktığı günden bu yana mecburi hizmeti bittiği halde gönüllü olarak en ücra köyde görev yapması örnek teşkil ettiği için 'yılın öğretmeni' seçtik. Mazeret raporu dahi kullanmadan 3 yılı geride bıraktı. Kış aylarında ulaşımın zor olduğu köyde bazen aylarca ilçeye inemiyor."

Köyde görev yapan sınıf öğretmeni Serkan Caral da terör olayları dolayısıyla öğretmenlerin köylerde görev yapmak istemediğine işaret etti.