9.90 YTL'yi keyifle harcayın!

9.90 YTL'yi keyifle harcayın!
9.90 YTL'yi keyifle harcayın!
'Cash' filminin kahramanlarından Jean Dujardin bu hafta zeki ve ukala Fransız reklamcı rolüyle tüketim çılgınlığını dizginliyor

 

 

FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

REKLAMIN ÖMRÜ SİNEMADA UZAR... UĞUR VARDAN'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

BİR KEZ DAHA DUJARDİN...SEVİN OKYAY'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

 

 9,90 YTL



Yönetmen : Jan Kounen

Senaryo : Jan Kounen, Frederic Beigbeder (Kitap)

Oyuncular : Jocelyn Quivrin, Dan Herzberg, Antoine Basler, Dominique Bettenfeld, Nicolas Marié, Arsène Mosca, Jean Dujardin, Patrick Mille, Vahina Giocante, Elisa Tovati, Fosco Perinti, Cendrine Orcier, Niels Dubost, Aurélie Boquien

Yapımcı : Alain Goldman

Görüntü Yönetmeni : David Ungaro


FİLMİN KONUSU

Octave dünyanın hâkimidir;reklâm metni yazarlığı yapmaktadır. Yarın ne isteyeceğinize bugün o karar verir. Onun için, “insan bir üründür, tıpkı diğer ürünler gibi”.
Octave dünyanın en büyük reklâm ajansında çalışmaktadır: Ross & Witchcraft, nam-ı diğer “La Ross”.Paraya para demez, etrafı kızlarla çevrilidir ve kokainin hasını kullanır.
Yine de içi rahat değildir.

İki olay Octave’ın hayatını altüst edecektir. Ajansın en güzel kızı olan Sophie ile yaşadığı aşk ve reklâm filmi satmak için gittiği süt ürünleri devi Madone şirketindeki bir toplantı.
Yetenekli Octave, büyük reklâm kampanyasını sabote ederek kendisini yaratmış olan sisteme isyan etmeye karar verir.

Octave, ajans patronlarının pazarlık ettiği Paris, antidepresan etkisi altında reklâm filminin çekildiği Miami, Saint-Germain-des-Près ve Orta Amerika’nın bilinmeyen bir adası arasında sıkışıp kalır.

 

 

YAPIM HAKKINDA

Kitapla uyum içinde, iz bırakan, özel ama ulaşılabilir bir film yapma amacında olan yapımcı Alain Goldman’ın bu projeyi gerçekleştirmesi yedi yılını aldı. Nedeni ise her zamanki iş ortakları televizyonlar için riskli bir proje olmasıydı. Riski paylaşma cesaretini gösterenler ise Pathé ve Arte oldu. 

Filmin yönetmeni Jan Kounen’den istenen ve onun da peşinde olduğu hem kitaba sadık bir film yapması hem de kişisel olmasıydı. Oyuncu seçimi konusunda özgür olan yönetmenin senaryoyu okur okumaz aklına Jean Dujardin gelmiş.  99 FRANCS’ta, yönetmenin, zeki ve hassas bir ukalayı sevdirmesi gerekiyordu. İnsanda uyandırdığı empati duygusu, gülme isteğiyle ve uçlarda yaşayan bir oyuncu olmasıyla Jean Dujardin yönetmen için tartışılmazdı.  Oyuncu, film esnasında sahnelerin kurgulanmasına ve oyuncu seçmelerine katkıda bulundu. Octave’ın tamamen kendini kaybettiği ve kendini İsa sandığı sahnede Son Yemeği canlandırma fikri Dujardin’e ait. Çikolata reklâmı sahnesini yönetmenle birlikte kurguladılar.  Filmde bazı markaların görünmesine rağmen, markalarla hiçbir ticari anlaşma yapılmamasına özen gösterildi.  Filmde L’Odyssee De L’Espace -Stanley Kubrick-, Il Etait Une Fois Dans L’Ouest -Sergio Leone-, Fight Club -David Fincher- gibi bazı filmlere göndermeler yapılıyor. Bunun nedeni bir reklamcının sadece göndermelerle iş yapması. Çin lokantasındaki baş başa yemek sahnesinde, In The Mood For Love’daki müziğin duyulması gibi.  Çekimler 54 gün sürdü.

 

 

 

YAZAR “FRÉDÉRIC BEIGBEDER” HAKKINDA 

1965’te Paris’te doğan yazar siyasal bilimler öğrenimi gördü.  On yıl boyunca dünyanın en ünlü ajanslarında reklam yazarı olarak çalıştı.  Beigbeder tüketim toplumunu, özel olarak da reklam dünyasını acı bir tebessümle mahkûm ettiği “99 Francs” adlı kitabının yayımlanmasının ardından tam da beklediği ve arzuladığı gibi çalıştığı reklam ajansındaki işinden oldu ve kendisini tümüyle edebiyata verdi.  Şu anda Paris’te yaşamakta, "Elle" ve "Paris Match" dergileri ile France İnter’de yayımlanan bir kültür programı olan "Masque it la plume"de yazar ve eleştirmen olarak çalışmaktadır.  Filmle ilgili her konuda yazarın da fikri alındı. Bu kadar işin içine girebilmiş olması Beigbeder için bir lüks.  Yazara göre Jean Dujardin bu saldırgan komedi işine girmekle büyük cesaret gösterdi.
? Yazara göre yönetmen Jan Kounen romanını içselleştirmeyi ve ondan kişisel ve daha önceki tüm işleriyle mükemmel uyumda bir eser çıkarmayı başardı.  Hayatını romana aktarırken çok fazla abarttığını söyleyen yazar filmi izledikten sonra birkaç gün uyumakta zorlanmış. Nedeni ise kötü anılarını hatırlamış olması.  Dekorcuya hiçbir şey söylememiş olmasına rağmen, filmdeki daire yazarın yaşadığı daireye çok benziyor.

 

 

 

 

BAŞROL OYUNCUSU “JEAN DUJARDIN” HAKKINDA

1972 Paris doğumlu oyuncu, 1995 senesinde tek kişilik gösterisine başladı.  Octave karakteri için oyuncudan iğrenç, alçak, pislik birinden sempatik bir adam yaratması istendi. Onun için eğlenceli olansa karakteri nasıl şekillendireceğiydi.  Oyuncu için 99 FRANCS konusunda inanılmaz olan sonuçta hem Beigbeder’e hem de Kounen’e ait olan bir film ortaya çıkmış olması.  Dujardin fantezileriyle filmde kendini bulabildiğini söylüyor.  Filmde Octave’ın dış görünüşü ve kıyafetleri yaratılırken yazar Beigbeder’den esinlenildi.
? Dujardin sağ yanağına bir ben ekledi.  Oyuncuya göre Octave, Frederic, Jan ve kendisinin bir karışımı.

 

 

 

 

YÖNETMEN “JAN KOUNEN” HAKKINDA

1964 senesinde Hollanda’da doğan yönetmen, Meksika ve Peru ziyaretleri sonucunda Shipibo-Conibo kültürüne ve şamanizme ilgi duymaya başladı. 
Dobermann, Blueberry, Vibroboy, Captaine X, Gisele Kerozene, Another Reality yönetmenliğini yaptığı filmler arasında. Reklam çekimlerinden kazandığı parayla gerçekleştirdiği VIBROBOY ve DOBERMANN, sisteme olan nefretini punk bir tarzda ifade etme şekliydi. 99 FRANCS’la birlikte, dünya görüşüne yeniden dönmesi teklif edildi. 99 FRANCS filmiyle Kounen’e kendi kendine yapamayacağı bir şey teklif edildi: Görsel bir dünyada olmasına rağmen zihinsel bir dünyaya gitmek ve çalışma şeklini değiştirmek.