A.R.O.G Medeniyeti'nde garip bir Arif

A.R.O.G Medeniyeti'nde garip bir Arif
A.R.O.G Medeniyeti'nde garip bir Arif
Zaman makinesiyle bir milyon yıl öncesine giden Arif, Kurşunlu Şelalesi'nde su aradı, arılardan kaçtı. Yolu Frig Vadi'sinde inşa edilen köy ve kaleye düştü. İspanyol oyuncuların canlandırdığı Arjantin malı maymunlarla tanıştı. Ömerli'deki taş ocağında futbol maçı yaptı

 

FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

TAŞI SIKSA MEDENİYETİNİ ÇIKARIR...UĞUR VARDAN'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

CEM YILMAZ'IN SPIELBERG'E SELAMI VAR HABERİ İÇİN TIKLAYIN

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

A.R.O.G

Yönetmen : Ali Taner Baltacı, Cem Yılmaz
Senaryo : Cem Yılmaz
Oyuncular : Cem Yılmaz, Özge Özberk, Zafer Algöz, Nil Karaibrahimgil, Özkan Uğur, Ozan Güven, Hasan Kaçan, Ethel Mulinas Araf, Charles Carroll, Rıdvan Dilmen, Metin Keçeci, Raimundo Querido
Yapımcı : Cem Yılmaz, Murat Akdilek
Görüntü Yönetmeni : Soykut TuranFİLMİN KONUSU

Gora gezegeninde yaşadığı maceradan sonra yanında sevdiği kadın Ceku ile beraber dünyaya dönen Arif mutlu bir yaşam kurmuş, doğacak çocuklarının tatlı telaşı içinde yaşamını sürdürmektedir.

Dünyada yaşam, mutlu bir şekilde devam ederken Gora gezegeninde de hain bir plan işlemeye başlamıştır. Logar ve has adamı Tihulu bu planın baş kahramanlarıdır. Logar, tüm evrendeki en büyük düşmanı Arif’den intikam almaya yemin etmiştir. Arif’i öldürmenin basit bir intikam olacağını düşünen Logar daha acı verici bir yöntem bulmuştur, Arif’i 1 milyon yıl öncesine göndermek...Logar’ın kusursuz planı sayesinde 1 milyon yıl önce yaşayanlar da Arif ile tanışma fırsatına sahip olacaklardır.

Tarihin taşlı, topraklı sayfalarında yaşanan, iyilerle kötülerin savaşına Arif’in katılması ile artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır...Tarih kitapları yeniden yazılacak, belgeseller yeniden çekilecek, müzeler yeniden düzenlenecek...Ve insanlık tarihini yeniden yazacak...

YAPIM NOTLARI

Yönetmenliğini Ali Taner Baltacı ve Cem Yılmaz’ın üstlendiği, A.R.O.G filminin hazırlık çalışmaları 2007 yılının ekim ayında başladı. 2007 Aralık tarihinde Türkiye çapında 1.500 sinema kopyasıyla gerçekleştirilen “A.R.O.G İlk 3 Dakika” lansmanı ile film ilk kez seyircilerle buluştu. “İlk 3 Dakika”da kullanılan “Kamuran” için Anima stüdyolarında hazırlanan yaratığın modellenmesi ve üretimi toplam iki ay sürdü.

“İlk 3 Dakika” lansmanının hemen ardından A.R.O.G filminin mekan araştırma çalışmaları başladı. İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinin neredeyse tamamında yapılan gezi ve keşif çalışmaları sonucu, Antalya Kurşunlu bölgesi ve Afyonkarahisar’a bağlı Döğer ilçesi filmin ana çekim mekanları olarak belirlendi. Ocak 2008 tarihinde ana mekanlarda Cem Yılmaz ve Ali Taner Baltacı’nın yaratmak istediği A.R.O.G dünyası ile ilgili çalışmalar başladı. Tasarım ve uygulamalar, 40 kişilik bir dekor grubu tarafından yoğun kış koşullarında inşa edildi. Frig Vadisi olarak bilinen doğal platolarda gerçekleştirilen inşaat ve ek dekor çalışmaları sonunda “A.R.O.G KÖYÜ” ve “AROGAN KALESİ” ana mekanları yaratıldı.

Cem Yılmaz’ın “A.R.O.G” filmi karakterleri ile ilgili çizdiği karakter tasarımlarından yola çıkan kostüm tasarımcısı Gülümser Gürtunca, uzun ve titiz bir materyal araştırması sonucunda film kostümlerini ve aksesuarları tasarladı. Cem Yılmaz, Ozan Güven, Özkan Uğur, Nil Karaibrahimgil, Zafer Algöz, Özge Özberk, Hasan Kaçan ve Muhittin Korkmaz ile defalarca prova edilen kostüm ve aksesuarlar, filmin en ilginç ve renkli ayrıntıları arasında yer alıyor.

Yontmataş Dönemi’nde yaşadığı varsayılan film karakterlerinin fiziksel görünümleri için uzun süren bir çalışma dönemi geçirildi. Saç, sakal, diş, tırnak ve makyaj gibi gerçekçiliği proje için önem taşıyan konularda alanında uzman (aralarında bir diş doktorunun da bulunduğu) bir ekip görev aldı. A.R.O.G filmi oyuncuları bu uzman ekiple birlikte “1 Milyon Yıl Öncesi A.R.O.G karakterleri”ne dönüştüler.

ÇEKİM NOTLARI

200 kişilik bir ekibin gerçekleştirdiği çekimler, Mayıs 2008 tarihinde Antalya’da başladı. Arif’in T-Rex ile karşılaştığı, dev arı tarafından kovalandığı ve ilk çağlarda su aradığı sahneler Kurşunlu Şelalesi’nde gerçekleştirildi.

Arif’in, G.O.R.A filminin kötü çocuğu Logar tarafından 1 milyon yıl önceye gönderilmesinden sonra karşılaştığı ilk maymunlar, Arjantin’de faaliyet gösteren El Carimat FX şirketi tarafından hazırlandı. Yönetmenler tarafından belirlenen maymun türlerini aslına uygun şekle getiren Arjantinli ekip dört ay boyunca hazırlanarak mayıs ayı sonunda iki hafta süreyle A.R.O.G film ekibine katıldı. Mimik ve jestleri animatronic (uzaktan kumanda ile hareketli) olarak tasarlanan maymun kostümleri içinde İspanyol oyuncular görev aldı.

Antalya çekimlerini bitiren A.R.O.G film ekibi filmin ana mekanı olan Afkonkarahisar’a geçti. 2 ayı aşkın süre boyunca gerçekleştirilen çekimlerde Arif, 1 milyon yıl önce yaşayan A.R.O.G köylülerine medeniyete ulaşmak için gereken ipuçlarını verdi.

A.R.O.G ekibi, 3 aylık bir çekim sürecinin ardından filmin kalan çekimlerini tamamlamak üzere İstanbul’a döndü. “Arif Ev” ve “Zaman Makinesi” sahneleri İstanbul’da sanat grubunun kurduğu özel dekorlarda gerçekleştirildi. Çekimler, tarihin ilk gece futbol maçı olan “AROGLAR” ile “AROGANLAR” arasındaki mücadelenin İstanbul Ömerli’de bulunan bir taş ocağındaki çekimleri ile Ağustos ayı ortalarında tamamlandı.

Çekimlerin başlaması ile eşzamanlı post prodüksiyon ile ilgili çalışmalara başlandı. 35 kişilik post prodüksiyon ekibi zaman makinesi ve tarih öncesi mekan uygulama çalışmalarını gerçekleştirildi. Filmin müziklerinin hazırlanmasında başrol oyuncularından Özkan Uğur ve Nil Karaibrahimgil de katkıda bulundular. A.R.O.G filmi için özel fuaye standları, teaser ve final afiş ve herbir karakter için ayrı afiş çalışmaları hazırlandı.