Altın Ayı, Romanya'ya

Altın Ayı, Romanya'ya
Altın Ayı, Romanya'ya
Berlin Film Festivali'nde ödüller dün gece sahiplerini buldu. Bu yılın Altın Ayı'sı Romanyalı yönetmen Calin Peter Netzer'in 'Child's Pose' filminin oldu.
Haber: AHMET BOYACIOĞLU / Arşivi

Sonunda ödüller de verildi. Berlin sağ, biz selamet.
Berlin’de ödül töreni, ya da kapanış töreni genelde açılış törenine göre biraz daha sönük geçiyor, çünkü birçok sinemacı ödül töreninden önce Berlin’den ayrılmış oluyor. Jüri de açılış töreninde zaten halka takdim edilmiş olduğundan ödül törenindeki varlığı, açılış törenindeki kadar ilginç olmuyor. Törene geldik, davetiye bulabilen 1600 şanslı insandan biri olmanın gururunu taşıyarak. Sunucu, açılış töreninden bildiğimiz Anke Engelke. Bu defa açılıştaki kadar çok espri yapmadı, belki de yapamadı. Ne de olsa törende ‘Kim hangi ödülü aldı?’ gerginliği var. Berlin Belediye Başkanının salonda olduğunu belirtti. Başkan birkaç saniye büyük ekranda göründü, ancak sahneye çıkmadı, konuşma filan da yapmadı. Darısı Türkiye ’deki festivallerin başına.

Bu arada bir parantez açıp öğlen saatlerinde açıklanan kısa film ödüllerinde Köken Ergun’un ‘Aşura’ adlı kısa filmi ile DAAD ödülünü kazandığını duyuralım. Bu ödülü kazanan yönetmen, Alman Akademik Değişim Programı kapsamında sinema kurslarına katılmak üzere üç ay boyunca Berlin’de konuk ediliyor ve tüm masrafları karşılanıyor. Ancak bu ödülün açıklanmasıyla küçük bir sorun oluştu, Köken zaten Berlin’de yaşıyor.

Törene dönelim.

İlk ödül olan senaryo, Jafar Panahi ve Kamboziye Partovi’nin ‘Closed Curtain’ adlı filmine gitti. erkek oyuncu ödülü Nazif Mujic’e verildi (An Episode in the Life of an Iron Picker). Kadın oyuncu ödülü, Şili yapımı ‘Gloria’daki performansı için Paulina Garcia’ya verilince, bu yıl Berlin’de sinema yazarları dâhil herkesin gözdesi olan bu filmin başka ödül alamayacağı da ortaya çıktı.
‘Prince Avalanche’ın yönetmeni David Gordon Green En İyi Yönetmen seçildi. Sinemaya yeni bir soluk getiren yenilikçi bir filme verilen Alfred Bauer Ödülü, ‘Vic+Flo saw a Bear’ adlı filmin yönetmeni Denis Cote’a gitti. “Film gerçekten de Ayı’yı gördü” diye espri bile yapıldı.
Jüri Büyük Ödülü, ‘An Episode in the Life of an Iron Picker’in yönetmeni Bosnalı Denis Tanovic’e verildi. Ve sıra geldi Altın Ayı’ya. Romanya yapımı ‘Child’s Pose’ jüri’nin en sevdiği film oldu.
Tören sona erdikten sonra Altın Ayı’lı Romen filmi ‘Child’s Pose’u izledik. Varlıklı bir ailenin çocuğu – çocuk dediysek doktorasını yapan kocaman bir adam – saatte 140 km hız yaparken 14 yaşında bir çocuğu eziyor ve öldürüyor. Oğluna çok düşkün olan anne devreye giriyor ve onu kurtarmak için her yolu deniyor. Buna tutanakları ve raporları değiştirmek, tanıkların ifadelerine müdahale etmek de dâhil.


ÖDÜLLER
Altın Ayı: Child's Pose (Calin Peter Netzer)
Büyük Jüri Ödülü: An Episode in the Life of an Iron Picker (Danis Tanovic)
Yönetmen: David Gordon Gren (Prince Avalanche)
Senaryo: Cafer Panahi (Closed Curtain)
Erkek Oyuncu: Nazif Mujic (: An Episode in the Life of an Iron Picker)
Kadın Oyuncu: Paulina Garcia (Gloria)
Alfred Bauer Ödülü Vic Flo ont vu un ours (Denis Cote)
Kısa (Altın Ayı): The Runaway (Jean Bernard Marlin)
Kısa (Gümüş Ayı) Die Ruhe Bleibt (Stefan Kriekhaus)
Mansiyon The Battle of Tabato (Joao Viana)