Aralıksız bombardıman

Aralıksız bombardıman
Aralıksız bombardıman
Herkes iyi oynuyor. Jack Black bile kötü oynamıyor. Osiris bir harika. Gözlerindeki kara lensleri çıkarıp saçları da geriye doğru itince, yemin ediyorum Cüneyt Arkın'ın gençliğine benziyor
Haber: SEVİN OKYAY / Arşivi

 

 

FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

YAPIM NOTLARI İÇİN TIKLAYIN

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

 

Ben Stiller’ın ‘Tropic Thunder/ Tropik Fırtına’sının adını aratmayan bir başlangıcı var. Hoş, sonrası da pek farklı ilerlemiyor ya. Film bir reklamla başlıyor: Rapçi Alpa Chino (Brandon T. Jackson), hit şarkısı ‘I Love Tha’ Pussy’yi söylerken iki markasını, enerji içeceği ‘Booty Sweat’ ile ‘Bust-A-Nut’ adlı şekeri tanıtıyor. Sonra sıra ‘gelecek program’lara geliyor. Önce aksiyon yıldızı Tugg Speedman’ın (Ben Stiller) son filmi ‘Scorcher VI: Global Meltdown’dan parçalar izliyoruz. Film, daha önceki beş tanesinin öylesine tıpatıp aynısı ki anlatıcı bile ne diyeceğini bilemiyor sanki. Bir sonraki fragman, komik Jeff ‘Fatty’ Portnoy’un (Jack Black), bütün üyelerini oynadığı ‘Amerika’nın en sevilen obez ailesi’nin ‘komik’likleriyle dolu: ‘The Fatties: Fart 2’. Son fragman ise beş kez Oscar kazanmış Avustralyalı aktör Kirk Lazarus (Robert Downey Jr.) ile Tobey Maguire’ın (bizzat kendisi) tutkulu bir ilişkiye girişmiş iki keşişi oynadıkları ‘Satan’s Alley’ye ait.
Bir Vietnam ‘gazi’miz var: John ‘Four Leaf’ Tayback (Nick Nolte). Bu arkadaş savaş anılarını yazmış, bir şirket de onlardan ‘Tropic Thunder’ isimli, büyük bütçeli bir film yapacak. Filmin başrollerinde yukarıdaki dört kişi ile genç bir karakter aktörü olan Kevin Sandusky (Jay Baruchel) var. Avustralyalı Lazarus, rolünü layıkıyla oynamak için tenini koyu renge boyamış, telaffuzunu değiştirmiş. Karaderili Amerikalı telaffuzuyla değil, karaderili Amerikalı telaffuzunu taklit etmeye çalışan bir beyaz gibi konuşuyor. Çekim aralarında da karakterini muhafaza ediyor. Pek ciddi bir Metot oyuncusu.
Ancak bir sahnede Speedman’ın oynadığı Tayback ellerini kaybedince işler sarpa seriyor. Lazarus baştan aşağı duygu ama Speedman bir türlü ağlayamıyor. Buna çok kızan yönetmen Damien Cockburn’ın da (Steve Coogan) başı dertte. Stüdyonun başındaki Les Grossman’dan (Tom Cruise) fırçayı yemiş, çekimin beşinci gününde bir ay geride. Aksiyon filmlerinin gişesi düşünce ‘Simple Jack’ adlı filmde bir geri zekâlıyı oynamış ama gelin görün ki o film de berbatın berbatıymış. Kendine şekere düşkün biri süsü veren Portnoy ise eroinman. Sonunda yönetmen esas Tayback’in tavsiyesini dinliyor. Dört ‘primadonna’sını adam etmek için onları cengelin ortasına götürüp bırakıyor ki, gerçek korkuyu tatsınlar. Bu arada yönetmen eski bir mayınla havaya uçuyor. Hâlâ film çektiklerini sanan aktörler, karşılarına çıkan eroin imalatçısı Alevli Ejderha çetesini Vietkong sanıyor, onlar da ötekileri narkotik ajanı.
Çok karışık olduğu ve çok hızla ilerlediği için biraz uzunca özet yazdım, ama inanın faydası olacak. Ben şahsen baştaki reklamı ve fragmanları görünce neye uğradığımı şaşırmıştım. Çok ‘hızlı’ bir zekâsı olan Ben Stiller oradan oraya atlıyor, küçük ‘Nerede ne oluyor?’ ekimizin belki faydası olur dedim. Şöyle söyleyeyim: Herkes iyi oynuyor, yukarıda adı geçen ve geçmeyen herkes. Adı geçmeyenlere örnek, Speedman’in ajanı Rick Peck rolündeki Matthew McConaughey. Hatta, inanması zor ama, Jack Black bile kötü oynamıyor, hem de elinde pek karakter malzemesi olmadığı halde. Robert Downey Jr. ise, başarılı bir geri dönüş yılının en büyük başarısına imza atmış diyebiliriz. Osiris bir harika. Önceden Downey Jr.’ın oynadığını bilmeseniz tanıyamayabilirsiniz. Ama gözlerindeki kara lensleri çıkarıp saçları da geriye doğru itince, yemin ediyorum Cüneyt Arkın’ın gençliğine benziyor.
Filmde biri daha var ki, aslında varlığını bir sır olarak saklamak isterdim. Hain şirket başkanı Grossman’ı oynayan Tom Cruise, onca orta karar performansın, bolca antipatikliğin ardından tek kelimeyle harika! Özellikle finalde, yardımcılarını da odanın dışına çıkardıktan sonra bir sahnesi var ki, gözlerinize inanmakta zorluk çekeceksiniz. Benim için kendisinin yeniden doğuşudur.
‘Tropic Thunder’ istediğinizden fazla aksiyon içeriyor, beklediğinizden fazla da kahkaha. Eroin çetesinin başındaki küçük Tran’ı, yani Brandon Soo Hoo’ya da ayrıca dikkatinizi çekerim.