'BBÇ'ye Berlin'de iki yıldız

'BBÇ'ye Berlin'de iki yıldız
'BBÇ'ye Berlin'de iki yıldız

Bizim Büyük Çaresizliğimiz in oyuncuları Fatih Al, Güneş Sayın, İlker Aksum, Baki Davrak Berlin de hayli keyifliydi.

Dünyaca ünlü eleştirmenler Altın Ayı için yarışan 'Bizim Büyük Çaresizliğimiz'e dört üzerinden iki yıldız verdi
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ - elif.turkolmez@radikal.com.tr / Arşivi

Berlinale’de bir film için en önemli an, galanın ertesi sabahı. Çünkü dünyanın en önemli film eleştirmenleri bir önceki akşam gördükleri filmi Screen ve Variety dergilerinde kıyasıya eleştiriyor bir de yıldızlandırıyor. ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’e dört üzerinden iki yıldız veren Screen’in editörlerinden Jonathan Romney, filmin market açısından şansının daha yüksek olması için yönetmen Seyfi Teoman’ın filmin ‘komik’ sahnelerini çoğaltması gerektiğini, Fatih Al’ın canlandırdığı Çetin karakteri üzerinde daha fazla uğraşmış olması gerektiğini söylüyor. 

En yüksek puan İran filmine: 3.6
Amerikalı Film Comment’ten Scott Founda ve İngiliz London Evening Standard’tan Derek Malcolm’un bir yıldız verdiği filme, İngiliz Sight&Sound’dan Nick James, Brezilyalı Escrevercinema.com’dan Jose Carlos Avellar, Danimarkalı Weekendavisen Berlingske’den Bo Green Jensen ve Screen editörleri iki yıldız, The Daily Telegraph’tan Tim Robey ve Der Tagesspiegel’den JanSchulz-Ojala ise üçer yıldız verdi. ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’ ortalama iki yıldızla yarışma filmleri arasında da ortalamada kaldı. En yüksek ortalama şu anda 3.6 ile İranlı yönetmen Farhadi’nin ‘Nader and Simin, Bir Ayrılık’ adlı filminde.
Variety’nin editörlerinden Jay Weissberg, filmin eksikleri olduğunu ancak Ankara ’nın ve karakterlerin kullanımı açısından başarılı olduğunu söylüyor. Işık, dekor ve kostümlere övgü düzen Weissberg, filmin iki ana karakteri Ender ve Çetin’in diyaloglarının da oldukça gerçekçi ve akıcı olduğunu yazıyor. “Filmde hoş anlar var: Ankara sokaklarında dolaştıkları, gölde piknik yaptıkları sahneler gibi. Bir de oturdukları evin kendisi, çok sıcak” diyor. 

İzleyici yorumları olumlu
Screen ve Variety’nin kritikleri önemli ama bu yayınlar filmlerin daha çok market satışlarıyla ilgileniyor ve yorumlarını izleyicilerden çok market için yapıyor. Hal böyle olunca ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’in iki yıldızının pazarla ilgili olduğunu da söyleyelim. Filmi izleyenlerin yorumları oldukça olumlu.
Bu arada galadan sonra, filmin yurtdışı satışlarını gerçekleştiren The Match Factory’nin düzenlediği resepsiyona yönetmen Seyfi Teoman, oyuncular İlker Aksum, Fatih Al, Güneş Sayın, Taner Birsel, Baki Davrak’ın yanı sıra çok sayıda yabancı basın mensubu katıldı. İlker Aksum, filmi izlediğini, rahatladığını ama kendisinin canlandırığı Ender karakterini zaman zaman teatral bulduğunu, Fatih Al’ı ise çok beğendiğini söyledi.