Bunlar da var

Bunlar da var
Bunlar da var

Türkan
Cemal Şan’ın yönettiği ve Rüçhan Çalışkur, Ragıp Savaş, Tardu Flordun ile Beyza Şekerci’nin oynadığı ‘Türkan’, iki yıl önce kaybettiğimiz Türkan Saylan’ın son günlerine odaklanıyor. Film, hem cüzzamla, hem de eğitimsizlikle savaşan ama sonuçta kansere yenik düşen Türkan Saylan’ın, son günlerine odaklanıyor. Filmde ana karakter ölümle ve yetiştirdiği çocuklarla hesaplaşırken, sistem de onunla hesaplaşmayı yeğliyor. Film, konunun hassasiyeti dikkate alındığında ‘ajitatif’ olmaktan çok sinematografik açıdan öne çıkıyor.

Başka Bir Yerde
‘Lost in Translation’ ve ‘Marie Antoinette’ filmleriyle tanınan Sofia Coppola’nın Venedik’te ‘Altın Aslan’ ödülünü kazanan filmi ‘Başka Bir Yerde/ Somewhere’de Stephen Dorff, Chris Pontius ve Erin Wasson rol alıyor. Film, çılgın ama mutsuz bir hayat süren bir Hollywood yıldızının günün birinde 11 yaşındaki kızı tarafından ziyaret edilmesiyle gelişen olayları anlatıyor. Bu yılın en iyi bağımsız filmleri arasınad gösterilen yapım, baba-kız rolünde yer alan Stephen Dorff ve Elle Fanning’in kusursuz uyumuyla daha da izlenilir bir hal alıyor.

Kadın İsterse
Fransız sinemasının asi yönetmeni François Ozon’un komedi türüne meylettiği son filmi ‘Kadın İsterse/Potiche’, İstanbul Film Festivali’nin ardından sinemalarda. Catherine Deneuve ve Gerard Depardieu gibi iki ustayı buluşturan film 1997 yılında bir Fransız kasabasında geçiyor. Suzanne Pujol, varlıklı sanayici Robert Pujol’un itaatkâr ve evine bağlı karısıdır. Fabrikadaki grev sırasında kocası rehin alınan Suzanne, işleri devralmak zorunda kalır. Bu tercih, Suzanne’ın hayatını tamamen değiştirecek ve bambaşka bir noktaya sürükleyecektir.

İhanet
Catherine Corsini’nin yönettiği ve Kristin Scott Thomas, Sergi Lopez, Yvan Attal ile Bernard Blancan’ın oynadığı ‘İhanet/Partir’, bir tutku hikayesi. Suzanne kırklı yaşlarında, iki genç çocuk annesi bir doktor eşidir. Çocuklarını yetiştirmek için bırakmak zorunda kaldığı eski mesleği fizyoterapistliğe tekrar başlamaya karar verir. Yeniden çalışmak için arka bahçelerine bir muayenehane inşa etmeye karar verirler. İnşaat işinin başındaki Ivan ile Suzanne’ın arasında başlayan yakınlaşma, Suzanne’ın zor kararlar almasına giden süreci de başlatır.

Beastly
Daniel Barnz’ın yönettiği ve Vanessa Hudgens, Neil Patrick Harris ve Mary Kate Olsen’in oynadığı ‘Beastly’, Alex Flinn’in ünlü romanı ‘Güzel ve Çirkin’in modern bir uyarlaması. Okulun popüler prensi, 17 yaşındaki Kyle’ın son hedefi, hakkında büyücü dedikoduları dönen Kendra’yı küçük düşürmektir. Kendra, Kyle’ın bu acımasız tutumundan hiç etkilenmese de, ona bir ders vermeye karar verir ve onu, iç dünyası kadar çirkin bir varlığa dönüştürür. Eğer Kyle, bir yıl içerisinde gerçekten onu sevebilecek birini bulamazsa lanet, ömür boyu sürecektir.

Şov Bizınıs
Mustafa Uğur Yağcıoğlu’nun yönettiği ve Müslüm Gürses, Almeda Abazi, Önder Açıkbaş ile Zeynep Beşerler’in oynadığı ‘Şov Bizinıs’, “İnsan neden şöhret olmak ister?” sorusunun cevabını da komik bir üslupla anlatıyor. ‘Şov Bizınıs’, insanları güldürürken sektörün iç dünyasını da anlatan, bu yüzden de sektörden danışmanlarla çalışılmış bir komedi filmi. ‘Şov dünyası’nda yaşanan birçok hikayeden ilham alınakak oluşturulan filmin senaryosunda izleyenleri eğlendirmesi ve bir komedi filmi olması ön planda tutulmuş.

Misafir
Haftanın bir diğer yerli yapımı ise Ozan Aksungur’un yönettiği ve Halit Ergenç, Lale Mansur ile Yeşim Ceren Bozoğlu’nun oynadığı ‘Misafir.’ Uzun süredir yurtdışında yaşayan Oktay, Paris’ten Kütahya’ya geldiğinde onu evinden uzakta tutan nedenlerle yüzleşir. Şehri yeniden terk etmek üzereyken, Ayşe ile karşılaşır. Oktay ve Ayşe, yıllar sonra birbirlerinde mutluluğu bulurlar. Mutluluğu sürdürebilmenin tek yolu, Ayşe’nin Oktay
ile birlikte Paris’e gitmesidir.