Çarşı filmi değil!

Çarşı filmi değil!
Çarşı filmi değil!
Aydın Bulut'un ikinci filmi 'Benimle Oynar mısın?', Beşiktaş sevdasıyla klasik Yeşilçam trüklerini bir araya getirmeye çalışıyor ama olmuyor.
Haber: MURAT ÖZER / Arşivi

Çoğunlukla televizyona çalışan Aydın Bulut, ilk sinema filmi ‘Başka Semtin Çocukları’yla dağınık ama umut vaat eden bir sonuca ulaşmıştı. Şimdiyse onu ikinci filmi ‘Benimle Oynar mısın?’la konuk ediyoruz salonlara, ki ilk hamlesini aratan bir sonuç var ortada.
‘Bir Çarşı filmi’ olma iddiası taşıyor yapım, ama bunun içini dolduracak doneler pek yok sanki. Yıllar sonra hapisten çıkıp mahallesine dönen bir kadının, ‘ Beşiktaş fanatiği’ (daha çok Pascal Nouma) küçük kızına kavuşup ‘yeni bir hayat ’ kurma mücadelesi var hikâyenin merkezinde. Beşiktaş taraftar grubu Çarşı ise ona ‘yardımcı’ rolünde burada. Bir de işin ‘aşk’ kısmını destekleme işlevi var Çarşı’nın. Kızın babası ise hikâyenin ‘kötü adam’ kontenjanını dolduruyor ve bize nefret edecek malzeme veriyor.
Aydın Bulut, Çarşı filmi ile mahalle hikâyesini bir araya getirirken, tipik Yeşilçam trüklerine başvuruyor. Yakıp yıkan, çalıp çırpan ‘kodaman’a karşı direnen küçük insanların mücadelesini anlatmaya sıvanıyor, ama formülü bugüne uyarlamanın üstesinden gelemiyor. Hikâyede yeri olmamasına karşın, finale de Çarşı’nın Gezi Parkı yürüyüşünü koyuyor, ki ‘yama’ gibi durmasına karşın hâlâ heyecan veriyor o müthiş yürüyüş...

BENİMLE OYNAR MISIN? *
Yönetmen: Aydın Bulut
Oyuncular: Eyşan Özhim, Uğur Polat, Ertan Saban
Süre: 102 dk.