Cem Yılmaz'ın Spielberg'e selamı var

Dün ilk kez görücüye çıkan yılın sinema olayı 'A.R.O.G'u sinema yazarları çok beğendi. Film her açıdan 'G.O.R.A'nın hayli ilerisinde bulundu. Çok başarılı dinozor efektleriyle Spielberg'e de selam gönderdi Cem Yılmaz

 

 FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

TAŞI SIKSA MEDENİYETİNİ ÇIKARIR...UĞUR VARDAN'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

YAPIM NOTLARI İÇİN TIKLAYIN

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

İSTANBUL - Bakmayın ‘A.R.O.G’ da Cem Yılmaz’ın ‘G.O.R.A’dan milyonlarca yıl geriye, taş devrine gittiğine, o sinemasını bayağı ilerilere taşımış. Dün ‘A.’ ilk kez sinema yazarlarına gösterildi ve onların ortak kanısı böyle. ‘G.O.R.A’dan çok daha iyi bir film ‘A.R.O.G’. Hikaye tıkır tıkır işliyor, espiriler birbiri ardına patlıyor, özellikle ilk bir saat, hatta bir buçuk saat boyunca gülmekten yorgun düşüyorsunuz. Ve çok başarılı dinozor efektleriyle Spielberg’e selam gönderiyor Cem Yılmaz ve elbette filmi birlikte yönettiği Ali Taner Baltacı. İşte sıcağı sıcağına sinema yazarlarının görüşleri.

Şenay Aydemir (Referans): Ben bayağı beğendim. Cem Yılmaz ‘Gora’nın üzerine hem sinema hem hikâye dili açısından hem de komedi açısından çok mesafe katetmiş. Hikâye işliyor, görselliği işliyor, öbür taraftan komedi diyalogları çok bu sefer çok yerinde ve zamanında kullanılmış. ‘G.O.R.A’da bütün barutu aslında fragmanda bitiyordu, filmi izlediğimizde bunu anlıyordum. Ama burada fragmanı çok çok aşan güzel espiriler var. Kendi adıma ben çok beğendim. Türkiye’de ‘G.O.R.A’yı geçeceğini, yurtdışında da Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde iyi iş yapacağını düşünüyorum.

Müzikleri çok güzel
Burak Göral (DVD):
İlk 1 saat aralıksız güldüm. Bombalar art arda patlıyor. Ondan sonra biraz duruyor. Futbollu bir final yapmak bir komedi filmi açısından hem iyi hem de riskli bir iş, özellikle futbolla yatıp kalkan bir ülke olduğumuz için. Futbol sahnelerinde komedisi ister istemez biraz düşüyor, ama çok iyi çekilmiş. Profesyonelce çekilmiş asla kolaya kaçılmamış bir film. Birçok sahnede özellikle zor olanı tercih etmiş ve başarılı olmuş. Müzikleri çok iyi, bir Hollywood prodüksiyonunu aratmayacak müzikler var. Nil Karaibrahimgil çok güzel, birçok kişiyi âşık edecektir kendine. Popüler sinema adına çok iyi yapılmış bir film. Tam Cem Yılmaz’dan beklediğimiz gibi. 

Sadi Çilingir (Sadibey.com): ‘Gora’dan çok daha iyi bir film bence ama beklentimi tam karşılamadı. Küfürleri ayıklamış bence iyi olmuş böylesi. Bir de çok iyi göndermeleri var filmin. 

Murat Özer (Empire): ‘G.O.R.A’ yı da sevmiştim ama ondan çok daha iyi bir film. Hem teknik anlamda, hem de hikâye anlatmak anlamında. ‘G.O.R.A’da biraz skeçler üzerinden yürüyordu hikâye, burada bayağı derli toplu bir hikâye anlatmış. Bir de popüler kültürün son 30, 40 yılını çok iyi yedirmiş hikâyeye ve karakterlere. Bunun şöyle bir dezavantajı olabilir, espirilerin tamamını bütün kuşaklar anlamayabilir. Son yarım saati biraz daha kısa tutulabilirdi ama sonuç olarak bayağı beğendim. Şunu de eklemem gerekiyor, son dönemdeki o pespaye, komedi filmleri anlayışını kırdığı için de ayrıca kutlamak gerekiyor Cem Yılmaz’ı.

Futbol esprisi iyi
Esin Küçüktepepınar (Sabah):
Ben ‘G.O.R.A’dan çok çok daha iyi buldum. ‘G.O.R.A’daki gibi enerjiyi Hollywood filmleriyle dalga geçmeye harcamamış. Az efekt yapmış ama çok iyi yapmış burada. Parayı kötü efekt yapmaya harcamamış yani bu sefer. Başlarda sinemanın dalgasının dalgasını yapmak biraz bıkkınlık yaratıyor ama sonra iyi toparlıyor. Futbola erkeklerin dünyayı kurtarma espirisi olarak bakması da hoş. Ne zaman ki Cem Yılmaz parası var, zeki bir çocuk, çocukluk hayallerini gerçekleştiriyor, espirisine erişiyor, biz de onu anlıyor ve zevk almaya başlıyoruz. 

Müge Turan (Empire): ‘G.O.R.A’ dan daha çok beğendim. İlk film o kadar bildiğimiz şakaların bir toplamı gibiydi ki hiç şaşırmadık, hiç sürpriz bir şey yoktu. Burada çok başarılı bir şekilde şakalar ve öykü ilerliyor. Bir de ben bu sefer Cem Yılmaz’ın oyunculuğunun da çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Zaten iyi bir oyuncu ama burada dört birbirinden çok farklı karakteri hayli başarıyla canlandırıyor ve oyunculuğunun üstüne katıyor. Şeytan tüyü var onda! 

Cüneyt Cebenoyan (Birgün): Çok güzel espiriler var. Türk komedyenleri arasında birkaç gömlek yukarıda zaten Cem Yılmaz. Yine de filmin çok sıkıcı olan çok uzun olan yanları olduğunu düşünüyorum. Futbol bölümü gereksiz uzundu bence. 

Fırat Yücel (Altyazı): Gora’dan daha çok beğendim. Gora’nın hantallığı burada yok. Ama yine çok fazla espiri yapıyor. Her iyi espiriye karşı üç kötü ve yavan espiri geliyor. Ama film olarak daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Güldürmeyi beceriyor 

Kerem Akça (Empire): Yüksek bütçeli bir prodüksiyon gibi başlasa da taş devrine geçtikten sonra düşüşe geçiyor. Bazı zor sahneleri (futbol sahnesi gibi) çekerken sıkıntı yaşamış inandırıcı olamamış. Yine de Cem Yılmaz’ın kaleminden güç alıp farklı karakterle güldürmeyi beceriyor. Hokkabaz ve Gora’nın altında özellikle B tipi yaratıklar bunun sebebi. 

Nil Kural (Milliyet): Devam filmi olarak G.O.R.A’yı tamamen takip ediyor denebilir. Yine bazı yerlerde futbol maçı gibi yerlerde mesela skeç havası var. Ama yapım süreci ve prodüksiyon açısından işleri bir adım daha büyütmüş. Ana akım Türk sineması açısından önemli özenle yapılmış bir prodüksiyon. Set falan kurulmuş belli oluyor. Onun dışında G.O.R.A’nın bir adım önünde. 

Olkan Özyurt (Sabah): Popüler sinemamızda bir milat. Koştuğu komedi kulvarında da Türk sinemasının son dönemdeki performansı düşünülürse A.R.O.G iyi bir ayar çekiyor. Bir de sinemada bazı projeleri yapmak için gerçekten sağlam bir bütçe gerekiyor. A.R.O.G sinemaya yatırılan paranın hiç de boş olmadığını gösteriyor. (Kültür Sanat)