'Dip'ten gelen dalga...

'Dip'ten gelen dalga...
'Dip'ten gelen dalga...

Filmde anakızı canlandıran Gabourney Sidibe ve Mo?Nique müthiş oynuyor.

'Precious', dibe vurmuş hayatları anlatıyor. Filmdeki rolüyle Mo'Nique, 'En iyi yardımcı kadın'da Oscar almıştı

 

UĞUR VARDAN

 

Son derece karanlık, son derece soğuk, son derece derin sularda yüzerken artık kulaç atacak mecali kalmayan genç bir kız... Onu kıyıya çekecek birini bulması gerek... Buluyor da... ‘Acı Bir Hayat Öyküsü’ Türkçe adıyla gösterime giren ‘Precious: Based on the Novel Push by Sapphire’, dibe vurmanın feriştahı üzerine bir film. İzlenmesi zor sahneler barındıran yapımda, 16 yaşında olan, son derece şişman, siyahi bir Harlem kızının yaşadıkları anlatılıyor. Clareece ‘Precious’ Jones ismindeki bu kızcağıza babası, kafasına estiğinde tecavüz eder. Geçmişte, babasından ‘down sendromlu’ bir çocuk doğuran Precious, şimdi de yeni bir bebeğe hamiledir. Bu durumun farkına varan okul yönetimi, kızı ‘alternatif eğitim’ veren kurumlardan birine nakleder. Burada, kendisi gibi hayatın sillesini yemiş küçük bir grupla yoluna devam etmeye çalışan Precious’a, en çok öğretmeni Bayan Blu Rain sahip çıkar. Öte yandan annesi, erkeğini elinden aldığı düşüncesiyle kızından nefret etmektedir.

Dili, renkli ve farklı
Eserlerinde ‘Sapphire’ mahlasını kullanan Ramona Lofton’ın tek romanı (basım tarihi 1996) olan (üç de şiir kitabı var) ‘Push’un sinema uyarlaması, bu sezonun en çarpıcı filmlerinden biri olmuş. ‘Bir Hayat Öyküsü’, didaktik Türkçe adına karşın anlatım olarak hayli farklı ve renkli bir dil tutturuyor (özellikle Precious’un kendisini popçu, sinema yıldızı ya da fotomodel olarak hayal ettiği sahneler çok güzel ve ironik).
Öte yandan film, üslubu kadar hikâyesi ve oyuncularının müthiş performanslarıyla da dikkati çekiyor. Malum, ana karakter Precious’u canlandıran Gabourney ‘Gabby’ Sidibe, ‘En iyi kadın oyuncu’da, Oscar’a adaydı. Kızıyla didişen anneyi canlandıran Mo’Nique de ‘En iyi yardımcı kadın’da adaydı ve nihayetinde heykele uzandı. Keza filmin yönetmeni Lee Daniels da, ‘En iyi yönetmen’in adaylarından biriydi. İlk bölümü son derece depresif ilerleyen film, ikinci yarıda adeta ‘Beyaz Gölge’ tadına ulaşıyor. Bayan Rain de, bu öykünün ‘koç Reeves’ı oluyor... Lakin hikâye yine de mutluluğa giden yolda, ihtiyatı hiçbir zaman elden bırakmıyor ve Precious’un her daim tedirginliğini ve huzursuzluğunu, seyircisine de yaşatıyor.

Hayatın ‘gerçek’ gerilimi
Ara rollerde Mariah Carey ve Lenny Kravitz gibi isimlere de yer veren (gerçi onları filmde tanımanız biraz zor) orijinal adıyla ‘Precious’, zor ama es geçilmeyecek bir sinemasal deneyim. Halle Berry’vari bir güzelliği sahip olan Paula Patton’ın canlandırdığı Bayan Rain’in de, ‘Sapphire’in hikâyedeki uzantısı olduğunu hatırlatalım... Amerikan topraklarından çıkmış bu, gerçek hayatın ‘horror filmi’ni kesinlikle kaçırmayın derim...