Edward Norton: Çizgi romandan ve Hulk'ın dizisinden esinlenmiş

Edward Norton: Çizgi romandan ve Hulk'ın dizisinden esinlenmiş
Edward Norton: Çizgi romandan ve Hulk'ın dizisinden esinlenmiş
Daha önce "Primal Fear" ve "Fight Club"ta çifte kimlik taşıyan karakterleri canlandıran Edward Norton, sıkı bir Hulk hayranı olduğunu söylüyor

 

 

HULK FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

MAHZUN AMA PİRE GİBİ BİR HULK... SEVİN OKYAY'IN YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

HULK'IZ BİZ DOĞARIZ YENİDEN FİLMLERDE... UĞUR VARDAN'IN YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 Yönetmen: Louis Leterrier
Oyuncular: Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth, William Hurt, Tim Blake Nelson, Ty Burrell
Senaryo: Zak Penn
Yapımcılar: Avi Arad, Kevin Feige, Gale Ann Hurd
Görüntü Yönetmeni: Peter Menzies Jr, Prodüksiyon Tasarımı: Kirk M. Petruccelli
Kostüm Tasarımı: Renee Bravener, Kurgu: Rick Shaine, John Wright
Set Dekorasyonu: Carolyn ‘Cal’ Loucks, Özgün Müzik: Craig Armstrong
Universal Pictures – Marvel Studios


Güney Amerika’da kaçak olarak yaşayan Bruce Banner, kendisini yeşil dev canavar Hulk’a dönüştüren koşulların panzehirini bulmaya çalışmaktadır. Peşinde onun bu gücünü kullanmak isteyen General “Thunderbolt” Ross ve Emil Blonsky komutasındaki Amerikan ordusu vardır.
Banner’a bu gücü veren kazanın benzerini kendisi üzerinde tekrarlayan Blonsky, yeşil canavara dönüşebildiği halde yeniden insan formatına geri dönmeyi başaramadığını görmüştür. Bu yüzden Banner’ı suçlar ve ondan intikam almak ister.
Yönetmen Louis Leterrier, filmde Bruce Banner’ın kendi içindeki canavarla giriştiği mücadeleyi göstermeyi planladığını söyledi.
Yapımcı Kevin Feige ise, filmde “arzuların tatmin edilmesi; adaletsizlik ve zorbalığın üstesinden gelme çabası; içimizde var olan ama farkında bile olmadığımız dayanıklılığın sergilenmesi” gibi unsurların keşfe çıkılacağını söylüyor.
Yapımcı Avi Arad da, yeni “Hulk” filminin Bruce Banner ile Betty Ross arasındaki aşk hikayesine daha fazla odaklanacağını vurguladı.

 


Oyuncu Bilgileri

Gamma radyasyonuna maruz kaldığı için sinirlendiği ve strese girdiği zaman yeşil dev canavar Hulk’a dönüşen dahi bilimadamı Bruce Banner rolünde Edward Norton oynadı. 2003 yılında gösterime giren “Hulk”ta bu rolü oynayan Eric Bana, “Incredible Hulk”da oynaması için yapılan teklifi geri çevirmişti.
Edward Norton’un daha önce “Primal Fear” ve “Fight Club”ta çifte kimlik taşıyan karakterleri oynadığına dikkat çeken Gale Ann Hurd, Norton’ın televizyon dizisinde Banner’ı oynayan Bill Bixby’i de anımsattığını belirtti. Aynı dizide Hulk rolünde kamera karşısına geçen Lou Ferrigno ise, Norton’da “benzer fiziksel görünüm ve benzer kişilik” olduğunu kaydetti.
Sıkı bir Hulk hayranı olduğunu belirten Edward Norton, karakter tanımlamasını yaparken ilk “Hulk” çizgi romanlarından ve Bixby’nin oynadığı televizyon dizisinden esinlendiğini ifade etti.Norton, “Incredible Hulk”ın başrolünde oynaması için gelen teklife ilk başta sıcak bakmayarak geri çevirmişti. Bunun nedeni ise, 2003’te gösterilen “Hulk”ın konusunun Hulk hayranlarının yakından bildiği alanların çok uzağında seyretmesiydi.
Ancak yönetmen Letterier ve Marvel yetkilileri ile konuştuktan sonra Norton’ın düşüncesi değişmeye başladı. Onların vizyonunu beğenmişti ve projenin gelişimi sırasında kendisine rehberlik edeceklerine inandı. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra oturup senaryoyu yeniden yazdı.


Yönetmen Letterier’in, Norton’un yazdığı senaryo ile ilgili yorumu şöyle: “Norton’un senaryosunda Bruce Banner karakterinin gerçek öneminin ve ağırlığının verildiğini gördüm. Çok olgun bir yönetmen olmadığımı kabul ediyorum ama bir süper kahraman filmi yapıyoruz diye sadece 13 yaşındaki çocuklara çekici gelen film yapmamız gerekmez. Ed Norton ve ben, süper kahramanları yeni çağın Yunan tanrıları gibi görüyoruz.”
Bruce Banner’ın içinde bulunduğu durum nedeniyle ondan ayrılan kız arkadaşı Betty Ross rolünde Liv Tyler kamera karşısına geçti. Güzel oyuncu, 2003’te gösterilen “Hulk”da Betty Ross rolünü oynayan Jennifer Connelly’nin yerini almış oldu.
Senaryodaki aşk hikayesini cazip bulduğunu ifade eden Liv Tyler, Bruce Banner karakterinin içinden geçtiği süreç ve hümanizm boyutlarını içermesi nedeniyle televizyon dizisinin hayranı olduğunu söyledi. Liv Tyler ile Edward Norton, Bruce’un Hulk olmadan öncesinde iki sevgilinin yaşamı üzerinde saatlerce konuşup tartıştılar.
Oynadığı rolü “fiziksel yönleri güçlü ve eğlenceli” olarak niteleyen Liv Tyler, Betty karakterinin hayatına Bruce’un yeniden dönüşüyle birlikte yaşadığı şoku, “karşısına çıkan bir arabanın far ışıklarına yakalanmış geyiğin durumuna” benzetti.
Tim Roth’un portresini çizdiği Emil Blonsky karakteri, Amerikan Ordusu Özel Kuvvetlerinde görev yapan ve Hulk’un izini sürerken canavara dönüşen bir İngiliz askeridir. Bu karakter çizgi romanda “Abomination” olarak bilinir. Ancak bu ismi çok aptalca bulan Zak Penn, beyazperde versiyonunda Emil Blonsky olmasına karar verdi. Çizgi romanda Rus olmasına rağmen film yapımcıları bu rolde oynayan Tim Roth için bir diyalekt koçu tutmayı kabul etmedikleri için bu karakter İngiliz yapıldı.
Tim Roth, ikisi de çizgi romanlardaki süper kahraman hayranı olan çocuklarını memnun etmek için rolü kabul ettiğini söyledi. Gençlik yıllarında “Hulk” televizyon dizisinin hayranı olduğunu belirten ünlü aktör, yönetmenin fikirlerini de “çok gizemli ve çok ilginç” bulduğunu ifade etti. 2003 yılında gösterilen “Hulk” adlı filmi seyrettiğini söyleyen Roth, o filmin kalitesi üzerinde yapılan tartışmaların tuzağına düşmemek için kendi yorumunu dile getirmeyeceğini; ayrıca kendisini o filmle kıyaslamayacağını da sözlerine ekledi.
Betty’nin, hayatını Hulk’ı ele geçirmeye adayan babası General Thaddeus “Thunderbolt” Ross rolünde William Hurt oynadı. General Ross karakterinin bu filmde fiziksel boyutunun daha fazla olması nedeniyle rolü William Hurt’a verdiğini söyleyen Letterier, “Hiçbir aktör William’ın yaptığı gibi sıfır noktasından 100’e çıkamaz. Bu yüzden rolü ona verdim” diyerek Ross karakterini Kaptan Ahab karakteriyle kıyasladı.
Hulk karakterinin en çok sevdiği süper kahramanlar arasında olduğunu belirten William Hurt, oynadığı General Ross karakteri için şu yorumu yaptı:
“Ross kendisini Hulk’un karşısında küçük düşmüş, aşağılanmış hisseder. Ülkesi için mücadele eden bir vatansever ve savaşçı olduğu halde Hulk’ın kendisinden daha önde olduğunu görmekte ve kabul etmektedir.”
“Hulk”ta (2003) General Ross rolünü oynayan Sam Elliott ise, aynı rolü bir kere daha oynamak istediği halde bu rolde bir başkasını görmenin tuhaf olduğuna dikkat çekerek, “William’ın o rolü nasıl oynadığını görmek için sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.
Filmin yardımcı rollerinde, bilimadamı Samuel Sterns rolünde Tim Blake Nelson; Banner’ın psikoterapisti Dr. Leonard Samson rolünde Ty Burrell rolünde oynarken Michael K. Williams da bir silahlı kuvvetler mensubunun portresini çizdi.
Filmin sonunda yer alan kapanış jeneriğinde konuk oyuncu olarak Robert Downey Jr.’ın da ismi var. “Iron Man”de oynadıktan sonra “The Incredible Hulk”ın kapanış jeneriğinde Tony Stark olarak yer alan Robert Downey Jr, bu filmi zekice yapılmış bir film olarak niteledi.
“The Hulk”ın konuk oyuncuları arasında Hulk’un seslendirmesi teklif edilen Lou Ferrigno da yer aldı.

 

Prodüksiyon Gelişimi
Ang Lee’nin çektiği “Hulk”ın gösterime çıktığı günlerde senaryo yazarı James Schamus, Gray Hulk’ın (Gri Hulk) perdeye geleceği bir devam filmi çekmeyi planlıyordu. Devam filminin kötü adamları olarak Leader ve Abomination’u düşünüyordu.
Yapımcı Avi Arad, 18 Ocak 2006 tarihinde filmin Marvel Stüdyoları tarafından yapılacağını, dağıtımını ise Universal’in üstleneceğini doğruladı. Filmi Universal’in çekmemesi, sadece dağıtımını üstlenmesinin sebebi ise, Universal’in belirli bir vizyon tarihi verememesiydi.
“The Incredible Hulk” projesi konusunda Marvel yetkililerinin belli bir yaklaşımı vardı. Seriye devam etmek istiyorlarsa, Ang Lee’nin ilk filme getirmiş olduğu yaklaşımdan farklı yol izlemek zorunda olduklarını düşünüyorlardı. Ang Lee’nin çektiği filmin “paralel evrende” geçen çizgi roman anlayışına benzemesi nedeniyle yeni filmde Kevin Feige’in tanımıyla, “Bir Marvel Hulk serisini gerçek anlamda başlatacak” bir yaklaşıma ihtiyaç vardı. Yapımcı Gale Ann Hurd da aynı şekilde düşünüyor, “Çizgi romanı okumuş ve televizyon dizisini seyretmiş olan herkesin beklentilerini karşılayan bir film” yapılması gerektiğini hissediyordu.
Çocukken televizyon dizisinden büyük keyif aldığını söyleyen Louis Leterrier, aslında “Iron Man” uyarlamasının yönetmenliğine ilgi duymuştu. “Iron Man” projesinin Jon Favreau’ya verilmesi üzerine Avi Arad ona “Hulk”ı teklif etti.
“The Incredible Hulk”un ilk senaryo yazarı olan Zack Penn, çekilecek filmin 2003’te gösterilen “Hulk”ı izleyeceğini, ancak tonlama açısından televizyon dizisindeki şekline veya Bruce Jones’un çizgi romanına benzer olacağını söylemişti. Ayrıca filmi “Aliens” ile kıyaslayarak, bir devam filmi olan “Aliens”in serinin ilk yapımı “Alien”den farklı olduğunu, ancak yine de bir sürekliliğin/devamlılığın sözkonusu olduğunun altını çizmişti.
Zack Penn 2007 başında “The Grand”ı çekmek üzere kadrodan ayrılmadan önce “The Incredible Hulk” için üç tane senaryo taslağı yazdı. Ardından Edward Norton devreye girdi. Başrolünde oynadığı filmler için senaryoyu yeniden yazmasıyla tanınan Norton’un yazdığı yeni senaryo yönetmenin ve stüdyo yetkililerinin beğenisini kazanınca bu senayonun çıkış noktası olarak kullanılmasına karar verildi.
Edward Norton senaryoyu yazarken uyguladığı yaklaşımı şu sözlerle açıklıyordu: “Açıkçası ben ‘özgün öykü’ denilen kavramdan bile hoşlanmıyorum. Anlatılan öykünün kökenlerini açıklayan büyük filmlerde bunların mutlaka başlangıçta yer alması gerekmez. Sonuçta izleyici o öyküyü zaten bilmektedir. Bu yüzden ustalıkla yapılmalıdır”
Yönetmen Leterrier de, iki “Hulk” filmi arasındaki tek benzerliğin Bruce Banner karakterinin Brezilya’da gizlenmesi olduğunu söyledi.
Norton’un yeniden yazdığı senaryoya ayrıca Doc Samson karakteri eklenerek diğer Marvel karakterlerine bazı göndermeler yapıldı.
Marvel yetkilileri ikinci filmin kötü adamı olarak Abomination karakterini seçtiler. Bunun nedeni Hulk’ın en ünlü düşmanı olması, Hulk için General Ross’a kıyasla daha büyük bir tehdit oluşturmasıydı. Çizgi roman ve televizyon dizisindeki Abomination karakterinin KGB kökenleri vardı. Yönetmen Leterrier bunu güncelleyerek İngiliz askeri kökenli olmasını öngördü.
Abomination karakterinin en temel özelliği Bruce Banner’ın en büyük engeli olmasıdır. Son derece etkili bir makine, bir savaşçı, dağları aşan soğukkanlı bir askerdir. 38-39 yaşlarındadır. Hayatını her zaman bir asker gibi yaşamıştır. Masa başında kalsaydı Albay rütbesine yükseleceği halde o daima savaş meydanında dövüşçü olmayı seçmiştir.

 


Çekimler ve Kurgu
Filmin çekimlerine 9 Temmuz 2007 tarihinde Kanada’da başlandı. Bu ülkedeki çekim mekanları arasında Toronto, Hamilton, Vancouver ve Belleville gibi yerler vardı. Daha sonra New York’ta bir hafta, Rio de Janeiro’da iki hafta süreyle çekim yapıldı.
Toronto’da film çekimi sırasında oluşan karbondioksit emisyonlarını ve kirliliğini azaltma amacıyla kurulan Yeşil-Ekran girişimine “The Incredible Hulk” ta katıldı. Yapımcı Gale Anne Hurd, bu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, film prodüksiyonlarından geriye daha az kirlilik kalmasını özendiren/teşvik eden bu girişimde “The Incredible Hulk”un bir sembol olacağını umduğunu söyledi.
Kurgu sırasında Norton ve yapımcılar arasında bir uyuşmazlık yaşandı. Norton ve Leterrier, filmin süresinin 135 dakika olmasını isterken yapımcılar sürenin 2 saatin altında tutulmasını istediler.
Norton’un dedikodulara verdiği cevap ise şöyle oldu: “Marvel ve Universal ile aramızdaki sağlıklı sürecin özel bir konu olarak kalması gerekir. Yaptığımız bazı konuşmaların halka, ‘uzlaşmazlık’ şeklinde yanlış yorumlandığını görüyorum. Böyle birşeyin yapılması iyi bir öykü arayışında olan izleyicilere yapılan bir haksızlıktır. Marvel, Universal ve ben, böyle birşeyin olmasına izin veremeyiz. Filmlerin kendilerini anlatması gerektiğine her zaman inanmışımdır. Bir filmin nasıl yapıldığı konusunda çok fazla şey bilinmesinin, o filmi seyretmenin büyüsünü azaltıcı etki yapacağına inanıyorum.”

 


Efektler
İlk filmdeki özel efektlerin yeterince fazla olmadığını düşünen yönetmen Leterrier, “The Incredible Hulk”ta hayata geçirdiği kendi yaklaşımını şu sözlerle açıkladı:
“İlk filmde Hulk’ın ağırlığını simgeleyen fazla efekt yoktu. Hareketlerinin hepsi son derece şiirseldi. Ancak ben herşeyin daha sert, daha karanlık ve ürkütücü olmasını istedim. Frankenstein, King Kong ve diğer canavarların hepsi ürkütücüdür. Onlar düzgün ve parlak görünümlü karakterler değildir. Tam tersine oldukça esrarengizdirler. Ancak çok dikkatli bakınca dipten dibe de olsa bir şefkat ve hümanizm olduğunu görebilirsiniz.”
İlk filmde sadece bilgisayar kökenli özel efektler kullanılmıştı. Yönetmen Leterrier, ikinci filmde bilgisayar kökenli efektlerle kombinasyon halinde protez makyaj ve animatronic efektleri de kullanmayı planladı. Filmin kısaca CGI olarak bilinen bilgisayar kökenli görsel efektlerinin hazırlanması için Rhythm and Hues adlı efekt şirketiyle anlaşma yapıldı. 2003’te gösterilen “Hulk”ın özel efektlerini Industrial Light & Magic şirketi hazırlamıştı.
Ayrıca Bruce Banner karakterinin üç fabrika katı boyunca akıp bir şişenin içine düşen gamma radyasyonuna maruz kalmış kanıyla ilgili tek bir çekimin çalışmaları Imagine Engine şirketi bünyesinde bir yıllık çalışmayla hazırlandı.
Film yapımcıları, Hulk’ın yeşil rengi için daha koyu görünümlü bir yeşil tonu tercih ettiler. Yaptıkları bir başka tercih ise, Hulk karakterinin cüssesinin çok fazla iri olmamasıydı. Dolayısıyla öfkelenip de büyüdüğü sıralarda boyu yaklaşık 3 metre gibi makul bir seviyede kaldı.
Edward Norton filmin kadrosuna, Hulk karakteriyle ilgili tasarım çalışmasına başlandıktan sonra dahil olduğu için Hulk’un tasarımında Norton’un fiziksel yapısı direkt olarak model alınmadı. Hulk’un ana görünümü onaylandıktan sonra film yapımcıları, bu karakterin çenesinin sol tarafındaki sıyrık ve ağzının sağ tarafındaki ben gibi birtakım unsurlar eklemeye karar verdiler. Ayrıca Hulk’un saçlarının tekir balığı gibi görünmemesi konusunda dikkatli oldular. Televizyon serisine bir saygı gösterisi olarak, Hulk’a dönüşme sırasında Bruce Banner’ın önce gözlerinin rengi değişti.
Leterrier ayrıca Abomination karakterinin çizgi romandaki görüntüsünden farklı bir tasarım uyguladı. Çizgi romandaki görüntüyü korunması halinde izleyicinin bu karakterin Hulk gibi “insan azmanı” bir yaratık yerine neden bir balığa ya da sürüngene benzediğini sorgulayacağını hissediyordu.
Bu yüzden Abomination karakterinin çirkinliğinin nedeni, bedenine sayısız defa gamma radyasyonu enjekte edilmiş olmasıyla ve kas, kemik yapısıyla, açıklandı. Böylece omurgası dışa doğru çıkık olan ve gerektiğinde bıçak gibi kullanabileceği keskin yapılı kemikleri olan bir yaratık görünümüne ulaşıldı. Yeşil renkli cildi solgun görünümlü yapılırken ışığı yansıtan özellik verildi.
Blonsky’nin aşama aşama Abomination’a dönüşümünü yaratma görevini daha önce “X-Men: The Last Stand”de çalışmış olan makyaj sanatçıları üstlendiler.

 


Müzik

Marvel yetkilileri, televizyon dizisinde kullanılmış olan “The Lonely Man Theme”nin haklarını satın aldılar. Joe Harnell’in bestelemiş olduğu bu piyano parçası, Bruce Banner karakterinin asla son bulmayacak iç huzur arayışını temsil etmek üzere filmin son jeneriğinde kullanıldı. 14 Şubat 2008 tarihinde yapılan açıklamada, filmin orijinal müziklerini Craig Armstrong’un hazırlayacağı duyuruldu.
Öte yandan Samuel Sterns rolündeki Tim Blake Nelson’dan, gelecekte çekilecek devam filminde kötü adamı oynamak için kendisini hazırlaması istendi. Yeni filmde Nelson, Hulk çizgi roman serisinin çok ünlü bir başka kötü karakteri olan Leader’ı oynayacak.
Edward Norton, Leader karakterinin neden bu filmde çıkmayıp devam filmine bırakıldığını şu sözlerle açıkladı: “Bütün olay herşeyi çeşitli parçalar halinde değerlendirmekten ibarettir. Geriye çok sayıda soru işareti bırakmak istiyoruz. Bu açıdan bakarsak, ‘The Incredible Hulk’ bu seride ‘Bölüm 1’ olarak düşünülmüştür.”