Film Festivali afişinde Nuri Bilge Ceylan imzası

Film Festivali afişinde Nuri Bilge Ceylan imzası
Film Festivali afişinde Nuri Bilge Ceylan imzası
İstanbul Film Festivali'nin bu yılki afişininde Nuri Bilge Ceylan'ın fotoğrafı kullanıldı. Afiş Bülent Erkmen tarafından tasarlandı.

32. İstanbul Film Festivali’nin afiş görseli ise, günümüz ‘auteur’ sinemasının önde gelen yönetmenlerinden, senarist ve fotoğraf sanatçısı Nuri Bilge Ceylan’ın bir fotoğrafından oluşturuldu.
32. İstanbul Film Festivali afiş görseli için Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Babam İçin’ serisinden ‘Uykusuz Gece ’ isimli fotoğrafını kullanan Bülent Erkmen, yaptığı seçimle ilgili olarak şunları söylüyor: “Uykusuz bir gecede baktığını görmeyen açık bir gözün gördükleridir sinema çünkü. Gecenin karanlığında yastığın yumuşaklığına gömülen başa kadar çekilmiş yorganın bedeni saran hayalperest güveni, sinema karanlığında koltuğa gömülme anında karşılığını bulur.”
Nuri Bilge Ceylan’ın kendi el yazısını da festival afişine taşıyan Erkmen, “Nuri Bilge Ceylan kendi el yazısıyla yazılmış başlığı Türkçe ve İngilizcesinin ters yüz ilişkisiyle bir film şeridi gibi uykusuz gecedeki açık göze eşlik eder” yorumunda bulundu.