!f'te hafta sonu ne izleyelim?

!f'te hafta sonu ne izleyelim?
!f'te hafta sonu ne izleyelim?
!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nde hangi filmi, neden izleyeceğinizi belirlemek için, buyrun! 16 Şubat Cumartesi ve 17 Şubat Pazar programı...


16 ŞUBAT CUMARTESİ
ANİME SEVENLER KAÇIRMASIN
19 yaşındaki Hana üniversitede tanıştığı sessiz, yakışıklı bir gence vurulur. İkilinin masalımsı aşkı çocuğun ‘kurt adam’ olduğunu, türünün son örneklerinden biri olduğunu açıklamasıyla bambaşka bir derinlik kazanır. İki tane çocukları olur: yaramaz ve inatçı Yuki ile sessiz ve ürkek Ame. Çocuklar da babaları gibi hem insan hem kurttur. Animasyon ustası Mamoru Hosoda bu kez yumuşacık, kalbinizi çalacak bir hikâyeyle karşınıza çıkarken ince işlenmiş karakterlerinden ve sürükleyici anlatımından da taviz vermiyor. Kurt Çocuklar 13:30’da Cinemaximum İstinyePark’ta.

TÜRÜNÜN TEK ÖRNEĞİ
Çarpık mizahı, iddiasız derinliği, saçma sapan diyologlarla güzel sözlerin, şiirin tuhaf karışımı ve dünyanın en heyecansız cinayet gizemiyle türünün tek örneği Kara Göl, dört kişilik bir ailenin, bir günlüğüne misafirleri olan tuhaf bir adamı öldürmekle suçlanmalarıyla başlıyor. Adamın varlığı, çiftin tavan arasındaki kutularda unuttuğu iç dünyalarını salıvermelerine neden oluyor. 14:30’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

SARAH POLLEY AİLESİNİ SORGUYA ÇEKİYOR
Dünyanın en eğlenceli ama güvenilmez hikâye anlatıcılarıyla tanışmaya ne dersiniz? Sarah Polley, hem yönetmen hem de adeta bir detektif gibi kendi ailesini sorguya çekiyor. Geçmiş bilgi kırıntıları arasında kayboluyor, onları birbiriyle çarpıştırıyor. Bir süre sonra itirafların, gerçeklerin, aile hikâyelerinin değişik bakış açılarından anlatılınca ne kadar farklılaştığını ortaya koyuyor. Anlattığımız Hikâyeler 15:30’da Cinemaximum Budak’ta.

ALTYAZI GÜNEŞSİZ’İ TARTIŞIYOR
Altyazı Aylık Sinema Dergisi ile 2009 yılında başlayan ve çok sevilen !f İstanbul Altyazı Tartışmaları serisinin beşinci bölümünde, geçen yıl kaybettiğimiz Chris Marker’ın 1983 tarihli kült yapımı Güneşsiz’i (Sans Soleil) masaya yatırıyor. Ücretsiz yapılacak etkinlik 15:30’da SALT Beyoğlu - Açık Sinema’da.

LÉOS CARAX VE SERRA YILMAZ SOHBET EDİYOR
13 yıl aradan sonra yönetmen koltuğuna tekrar oturarak tüm eleştirmenlerin ‘yılın en iyileri’ listesinde yer alan Kutsal Motorlar’a hayat veren usta yönetmen Leos Carax ve usta oyuncu Serra Yılmaz buluşuyor, “Maskelerin Ardında: Sanat, Sürrealizm ve Diğer Tuhaf Şeyler Üstüne” başlıklı bir sohbete koyuluyor. Ücretsiz yapılacak söyleşi 18:00’de SALT Beyoğlu - Açık Sinema’da.

ZERRE EKİBİYLE İLK KEZ İSTANBUL’DA
Erdem Tepegöz’ün Antalya’da en iyi yönetmen dahil dört ödül birden kazanan filmi Zerre, İstanbul’da ilk kez seyirci önüne çıkıyor. Annesi ve kızıyla hayatını devam ettirmeye çalışan Zeynep’in, bir tekstil atölyesindeki işinden kovulduktan sonraki iş bulma mücadelesini anlatan film, Erdem Tepegöz ve oyuncularının katılımıyla 17:00’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

İTALYAN GIALLO FİLMLERİNE SAYGI DURUŞU
Yılın en iyi İngiliz bağımsızlarından Berberian Ses Stüdyosu, kendisini İtalya’da Suspiria benzeri bir korku filmi olan The Equestrian Vortex’in setinde çalışırken bulan ses mühendisi Gilderoy’un başından geçenleri anlatıyor. Peter Strickland bu ikinci filminde sadece İtalyan giallo filmlerine bir saygı duruşunda bulunmuyor, sinemanın kendisinin çok incelikli bir eleştirisini de yapıyor. Film, oyuncusu Cosimo Fusco’nun katılımıyla 17:30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

BERLİN KÜLTÜRÜ BU BARDAN DOĞDU
Pek çok kişi, gerçek Berlin kültürünün Bar25’ten doğduğu konusunda hemfikir. Ama bu mekânın acı-tatlı bir hikâyesi var. Bar25 Zamansız Günler, Bar25’in dört genç kurucusunu izliyor. Tasasız bir hayat tarzına, müziğe, kişiliğe ve sonsuz bir enerjiye sahip bu insanlar nehir kenarındaki boş bir araziyi bir fantezi diyarına çeviriyor. Gece Bar25 temalı partiye de konuk olacak ekip gösterimin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayacak. 19:30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

YILIN BAĞIMSIZ HİTİ
Konusuyla yılın en çok tartışılan, oyunculuklarıyla yerlere göklere sığdırılamayan Aşk Seansları, çocuk felci nedeniyle sakat kalmış ve zamanının çoğunu solunum cihazına bağlı geçiren Mark ve ona yardım eden seks terapisti arasında yaşananları anlatıyor. Ben Lewin’in Sundance’den seyirci ve jüri özel ödüllerini toplayan ve yılın bağımsız hitleri arasında gösterilen filmi 19:30’da Cinemaximum Budak’ta.

TOHOKU DEPREMİNİN GERİDE BIRAKTIKLARI
Sion Sono’nun Tohoku depremi sonrası yaşananları konu edindiği filmlerinin sonuncusu Umut Diyarı, nükleer felaket sonrası, Onos ailesinin yıllardır yaşadığı köyün, tam da onların evinin sınırından itibaren karantinaya alınmasıyla başlıyor. Etkileyici performanslarıyla uzun süre aklınızdan çıkmayacak olan film, şüphesiz bu felaket üzerine yapılmış en önemli filmlerden biri. Yapımcısı Adam Torel’in kde katılacağı gösterim 21:30’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

!F İSTANBUL AÇILIŞ PARTİSİ
Berlin kültürünün doğduğu mekân olduğu konusunda çoğunluğun hemfikir olduğu, kapandığı günden bu yana, gitmemiş olanların daha önce gidemediğine, yaşamış olanların tekrar gidemeyeceklerine üzüldüğü efsanevi kulüp Bar25, !f Müzik’e özel hazırlanacak konseptle Maçka G-Mall’da canlanacak. !f İstanbul, Bar25’in kurucu ekibiyle beraber yola çıkıp 16 Şubat gecesi G-Mall’u Bar25’e en yakın hissedilebilecek şekle dönüştürecek. Pizzacısından Bar25’e özel bara, 3 farklı DJ’den geceye özel sürprizlere, bir geceliğine de olsa bu ruhu İstanbul’a getirecek. !f İstanbul Açılış Partisi 22:00’de Maçka G-Mall’da.

CUMARTESİ GECESİ ADRENALİN ARAYANLARA
Eski !f favorilerinden Pusher, Nicholas Winding Refn’in yapımcılığını üstlendiği, adrenalin dozu yüksek yeniden uyarlamasıyla bir kez daha karşınızda. Film, özellikle soluksuzca ilerleyen ritmi ve halusinatif görselliğiyle dikkat çekiyor. Pusher, gece yarısı kuşağında saat 00:15’te Cinemaximum Fitaş 1’de.


17 ŞUBAT PAZAR

3 BOYUTLU PAZAR KEYFİ
Kara mizah animasyonunun ustası Patrice Leconte, ilk animasyon filmi İntihar Dükkanı’nda intihar etmek isteyenler için malzemeler satan bir dükkanda geçiyor. 3 boyutlu gösterilecek film, Leconte’un stili ve hicviyle kendine hayran bırakıyor. 13:30’da Cinemaximum İstinyePark’ta.

237 NO’LU ODA’DA NELER OLUYOR?
Rodney Ascher’ın yılın çok konuşulan belgeseli 237 No’lu Oda, Stanley Kubrick’in The Shining/Cinnet’i (1980) altında yatan gizli anlamları, tuhaf sembolleri ve şifreleri çözdüğünü iddia eden bir grup (belki biraz kaçık ve fazlasıyla meraklı) sinefille tanıştırıyor bizi. 13:00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.

BİR ALTERNAT!F: BAR25
Berlin’de Spree Nehri kenarındaki boş araziyi bir fantazi diyara çeviren Bar25’in kurucu ekibinden Christoph Klenzendorf, Steffi Lotta ve Juval Dieziger, !f Müzik kapsamında gösterilen Bar25: Zamansız Günler gösterimi ve Bar25 DJ’leri ve ekibi ile yapılan !f İstanbul Açılış Partisi’nden sonra SALT Beyoğlu’nda her şeyin nasıl başladığını şimdilerde nasıl bir oluşuma gidildiğini, merak edilenleri, yapılmak istenenleri ve herkesin merak ettiği Bar25 ruhunu anlatıyor. Bir Alternat!f: Bar25 başlıklı söyleşi 16:00’da SALT Beyoğlu - Açık Sinema’da.

ARZU VE DUYGULAR SU YÜZÜNE ÇIKIYOR
2012 Sundance Film Festival’inde prömiyeri yapılan ve Jüri Özel Ödülü kazanan Nobody Walks bastırılmış duygu ve arzularımızı konu alan zeki, incelikli ve ateşli bir yolculuk. Genç bir sanatçı olan Martine’in New York’tan Los Angeles’a taşındığında uzaktan aile dostu olan bir ailenin yanına yerleşmesini ve sonrasında ailedeki dengeleri bozulmasını anlatan filmin gösterimine yönetmeni Ry Russo Young da katılacak. 19:00’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

ZAMAN YOLCULUĞU FİLMLERİNİN KLİŞELERİNİ ALTÜST EDİYOR
Seattle’da üç dergi çalışanı olağandışı bir gazete ilanıyla karşılaşır. Gazetecilikten gelen şüphecilikleri onları bu ilanın ardındaki haberin peşine düşürür. Çok geçmeden, tuhaf ve gizemli bir karakter olan Kenneth’in izini sürmeye başlamışlardır. Süpermarkette çalışan ve paranoyak eğilimleri hat safhada olan Kenneth, zaman yolculuğunun sırrını çözdüğünü iddia etmektedir. Zaman yolculuğu filmlerinin klişelerini altüst eden, incelikle dokunmuş senaryosu ve Mark Duplass’ın etkileyici oyunculuğuyla dikkat çeken Zaman Yolcuları, 19:30’da Cinemaximum İstinyePark’ta.

BERNIE BUNU NEDEN YAPTI?
Cenaze müdürü Bernie Tiede, kasabada çok sevilen ve herkesin çok saygı duyduğu birisidir. Bernie’yle tanışan herkes onun sakinliği, cana yakınlığı ve rahatlatıcılığına hayran olmakta, kasabadaki cenaze törenleri onun varlığı sayesinde huşu içinde gerçekleşmektedir. Ta ki bu saygı duyulan, sevgi dolu karakterin bir cinayet işlemiş olabileceği haberi ortalığı sarana kadar. Richard Linklater’ın kurmaca ve belgeseli tuhaf bir şekilde bir araya getirdiği zarif filminde Jack Black ve Shirley MacLaine performanslarıyla harikalar yaratıyor. Bernie’nin Suçu Ne? 21:30’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

CELESTE VE JESSE AŞKINA NELER OLACAK?
Celeste ve Jesse gerçekten sonsuza kadar birlikte mi olacak yoksa vakti geldiğinde bırakabilecekler mi? Celeste tuzu kuru bir yuppi ve kocasıyla da pek bir sorunu yok. Ancak, evlilikleri lanetli yedinci yıla girmiş durumda. Jesse iflah olmaz bir bohem. Evlilik, ayrılık ve yeniden birleşme de dahil olmak üzere her şeyi oluruna bırakmayı tercih ediyor. Sonra, bir gecelik bir ilişkiden bir çocuğu olacağını öğreniyor ve olayların akışı tersine dönüyor. En iyi evliliklere, en sağlam arkadaşlıklara bile sinsice dadanan iktidar ilişkileri hakkında bir film Vazgeçmem Senden. 22:00’de Cinemaximum Budak’ta.