Gençler için müzikal

Gençler için müzikal
Gençler için müzikal
İlk ikisi televizyon filmi olarak çekilen müzikalin son bölümünde liseliler mezun oluyor. Dans, müzik ve sporun içiçe geçtiği filmde 15 başrol oyuncusu, 18 dansçı ve 2 bin figüran kamera karşısına geçti

 

 

FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

HIGH SCHOOL MUSICAL 3

Yönetmen : Kenny Ortega
Senaryo : Peter Barsocchini , Peter Barsocchini 
Oyuncular : Zac Efron ( Troy Bolton) , Vanessa Anne Hudgens (Gabriella Montez) , Ashley Tisdale (Sharpay Evans) , Lucas Grabeel ( Ryan Evans) , Corbin Bleu ( Chad Danforth) , Monique Coleman (Taylor McKessie)

 

FİLMİN KONUSU

Filmin son serisinde lise son sınıf öğrencisi olan Troy (Zac Efron) ile Gabriella’nın (Vanessa Hudgens) her ikisi de üniversite hayalleri kurmaktadır. Ancak üniversiteyi farklı kentlerde okuyacakları için birbirlerinden uzak düşecek olmaları aşklarının geleceği üzerinde soru işaretleri bırakmıştır. (Vanessa Hudgens), üniversiteyi farklı yerlerde okuyacakları için birbirlerinden ayrılacak olmaları gerçeği ile yüzyüze kalırlar. Geri kalan kadroyu Wildcats dans grubunun tamamladığı filmde, kendi deneyimlerini, gelecek umutları ve endişelerini yansıtan seçkin bir müzikal sahneye koyarlar.

YAPIM NOTLARI
“High School Musical” fenomeni, ünlü yapımcı Bill Borden’in evinin oturma odasında başladı. “Oturup çocuklarımla beraber seyredebileceğim bir müzikal yapmak istedim. Bu kadar basit” diyor Borden…
Son dönemde “Moulin Rouge!” ve “Chicago” gibi yetişkinlere yönelik müzikallerin elde ettiği başarının ardından müzikallerin yeniden canlanmış olmasına rağmen hiç kimse sadece genç izleyiciler için bir müzikal yapmayı düşünmediğini söyleyen Borden’in yapımcı ortağı Barry Rosenbush bu konudaki yaklaşımı şöyle:
“Bill ile ikimiz bu çok özel türün –gençler için müzikallerin- başarılı olacağını yürekten inanıyorduk. Bu serinin ilk filmini yaparken tekerleği yeniden keşfetmeye çalışmıyorduk. Tekerleği yeniden tanıtmaya çalışıyorduk. Sinema tarihi gençler için yapılmış müzikal komedilerle doludur. Bu türün geçmişi 30’lu ve 40’lı yıllara kadar giderek. Bizim kuşağın sevdiği müzikaller ise 60’larda ‘Westside Story’, ‘The Sound of Music’, 70’lerin sonunda ‘Grease’ oldu. Bunların hepsi genç insanlar için yapılmıştı.”
“High School Musical” projesinin momentum kazandığı dönemde Borden ile Rosenbush, senaryo yazarı Peter Barscocchini ile başka bir proje üzerinde çalışıyorlardı. “High School Musical”in senaryosunu da yazmasını istediler.
“Müzik ve sporla ilgili bir Disney projesi yapılacağını söylediler. Müzik ve spor dünyası benim için yabancı değildi. Gençliğimde basketbol oynamıştım. 60’lı yılların sonlarında San Francisco’da müzik eleştirmenliği yapmıştım” diyor Barsocchini…
Bu müzikalin televizyon ekranına taşınmasında Borden – Rosenbush – Barsocchini üçlüsüne daha sonra yönetmen / koreograf Kenny Ortega da katıldı.
“Kenny’de onu gerçekten fantastik bir yönetmen yapan çok özel yetenekler vardır. Müzisyendir, iyi bir dansçıdır, koreograftır ve aktördür. Ele aldığı bir senaryoyu en kusursuz biçimde şekillendirir. Bir konsepti alıp müzikal formatında hayat vermesini bilir” diyor Borden…
Yönetmen / koreograf Kenny Ortega, filmi hayata geçirirken uyguladığı yaklaşımı şu sözlerle tanımlıyor: “High School Musical’i yaparken herşeyden önce müzikal bakış açısından bir öykü anlatmak istedim. Bunu yaparken sabun köpüğü gibi keyifli olmasını istedim. Aşırı karmaşık öyküleme ve karmaşık karakterlerden uzak durdum. Tek istediğim eğlence, neşe, renk ve heyecanı hayata geçirmekti.”
Olgunlaşmak ve Tercihler Yapmak
“High School Musical”i Disney Channel’dan alıp uzun metrajlı film haline getirmek, Ortega açısından bir rüyanın gerçekleşmesi anlamına geliyordu. Büyük ekranlar için bir müzikal yapmayı hep istemişti ve artık bu hayali gerçek olacaktı.
Bu yüzden Wildcats’in hikayesinin büyük ekran formatında devam ettirilmesi gündeme geldiğinde Ortega her açıdan hazırdı. Senaryo yazarı Barsocchini’nin bu konudaki yorumu şöyle:
“Kenny Ortega’nın ağzından duyduğum ilk söz, ‘İlk iki filmin yeniden çevrimini yapmak istemiyorum’ şeklindeydi. ‘High School Musical’ ruhuna sadık kalmak istediğini, ancak oradaki gençlerin büyüyüp olgunlaşmasını arzu ettiğini söylemişti. Onları lise son sınıf öğrencisi yapmamızın sebebi budur. Sın sınıf öğrencilerinin karşılaştığı finaller, mezuniyet, birbirlerinden ayrılma gibi baskıları hissetmelerini istedik. Burada bir denge vardır. Müzikal komedi yaptık ama aynı zamanda herşeyi duygusal gerçeklik temeline oturtmaya çalıştık. Bunu yaparken gençlerin içinde bulunduğu ortamın ilk iki filmdeki dünya ile aynı olmasına, aynı duyguları hissettirmesine özen göstermeyi de unutmadık.”
OYUNCU KADROSU
Zac Efron, Vanessa Hudgens, Ashley Tisdale, Lucas Grabeel, Corbin Bleu ve Monique Coleman, uluslar arası düzeyde hit olan “High School Musical” ve dünya çapında rekorlar kıran “High School Musical 2”deki rollerine geri döndüler.
“High School Musical’ serisinin en güzel yanlarından birisi bence çok yetenekli oyuncu kadrosudur. Evet hepsi birer gençlik idolü oldu ama hepsi de çok iyi genç aktörlerdir. Filmlerimizin başrolündeki oyuncular, üstlendikleri karakterleri izleyicinin çok sevdiği karakterlere dönüştürdü. Bence başarının sırrı budur” diyor senaryo yazarı Barsocchini…
Serinin yeni filminde herkesin favorisi liseli sevgililer Troy Bolton ve Gabriella Montez karakterlerinin yine ön planda olduğunu görüyoruz. Bu iki rolde sırasıyla Zac Efron ile Vanessa Hudgens oynadılar.
“’İlk ikisinde çok severek oynadığım High School Musical 3’ün TV ekranları yerine büyük ekranda boy göstereceğini duyunca çok heyecanlandım. Aslında hepimiz bunu bekliyorduk. Büyük ekranı hak ettiğimizi düşündüğümüz için kendimizi harika hissediyoruz. Bizler ilk iki HSM’nin sıradan gençleriydik, şimdi artık daha da gelişiyoruz” diyor Zac Efron…
Portresini çizdiği karakterle beraber büyüyüp olgunlaştığını söyleyen Zac Efron sözlerine şöyle devam ediyor: “Troy Bolton’da birçok farklı özellik vardır. Liseye giden, her öğrencinin başına dert olan gündelik sorunlarla uğraşan ortalama bir çocuktur ama bence onu eğlenceli kılan yanı, birtakım gizli yetenekleri olmasıdır. Bu yüzden Troy hayatında bir denge kurmak zorundadır. Bir yanda basketbol kariyeri, diğer yanda yeni yeni heveslendiği şarkıcılık isteği, öbür yanda hiç kuşkusuz Gabriella vardır. Bunlar arasında dengeyi tutturması gerekir. Ayrıca liseyi bitirdikten sonra ne olacaktır? Bunu bilemez.”
Yapımcı Bill Borden’in bu konudaki yorumu şöyle: “İlk filmin verdiği en büyük derslerden birisi, her türlü klişenin kırılması olmuştu. Diğerlerinde de bu durum devam etti. Takımın başarılı ileri oyuncusu usta aşçı olmak ister. Star basketbol oyuncusunun tiyatro oyuncusu olmak istediğini görürüz. Bu serinin çocuklara verdiği mesaj, ne olmak istiyorsan onu ol şeklindedir.”
Borden açıklamasına şöyle devam ediyor: “Troy Bolton karakteri de, en iyi arkadaşı Chad ile birlikte yerel üniversiteye gitmeyi planlamıştır. Şimdi artık hayatında Gabriella ve sahne vardır. Bu nedenle bazı tercihler yapmak zorundadır. Üstelik tercih yapması gereken tek kişi Troy değildir. Gabriella karakteri de Stanford Üniversitesi’ndeki erken kabul programına gidip gitmemek arasında tercih yapmalıdır.”
Gabriella rolünde oynayan Vanessa Hudgens şunları ekliyor: “Gabriella karakteri daima kendi kafasına göre hareket etmiş, kendi kuralını kendisi koymuştur. Bu yeni filmde onu kalbiyle beyni arasında sıkışmış halde buluruz. Arkadaşları, ailesi, ilişkileri ve okulu arasında zor kararlar verme noktasındadır.”
“High School Musical 3”ün çekimlerinin şimdiye kadar oynadığı bütün filmlerden eğlenceli olduğunu söyleyen Vanessa Hudgens izlenimlerini şu sözlerle dile getiriyor:
“İlk ve orta öğrenimimi ev ortamında aldığım için okula gitme kavramının nasıl bir şey olduğunu hiçbir zaman bilemedim. Dolayısıyla tipik lise deneyimini HSM sayesinde yaşama fırsatı buldum. Mezuniyet balosu olayını da yaşamadığım için bu film sayesinde onu da yaşadım. Diğer oyuncuların hepsiyle çok iyi anlaştık. Çekimlerin sonuna doğru o kadar bütünleştik ki, sanki hepimiz gerçek öğrenci olduk.”
İlk iki HSM’nin genç yıldızlarından Ashley Tisdale de, kendisini üne kavuşturan Sharpay Evans rolüne geri döndü. Senaryo yazarı Barsocchini bu karakterin özelliklerini şöyle tanımlıyor:
“Sharhay tüm dünyanın sevdiği bir karakterdir. Her gencin içinde Sharpay gibi olma isteği vardır. Altın gibi kalbi olan sert mizaçlı bir kızdır. Aslına bakarsanız Sharpay karakterinin ismini, beni eskiden ısırmış bir köpeğin isminden aldım.”
Ashley Tisdale’in bu karakterle ilgili yorumu ise şöyle: “Sharpay’dan nefret etmek izleyicinin hoşuna gidiyor. Grup içerisinde ortalığı sürekli karıştıran odur. Ancak derinlerde ama çok çok derinlerde gerçekten çok tatlı bir kızdır. Muhtemelen yani…”
Sharpay’ın gizemli erkek kardeşi Ryan Evans rolünde bir kez daha Lucas Grabeel kamera karşısına geçti. Yönetmen Ortega bu karakteri şu sözlerle tanımlıyor:
“Serinin bu yeni filminde en büyük çıkışı hiç kuşkusuz Ryan yapar. Önceki iki film adeta Sharpay’ın şovu gibiydi ama burada Ryan’ın tam bir patlama yaptığını görürüz. Ryan karakteri gerçek anlamda çiçek açarken izleyici onun varlığını daha önce hiç olmadığı kadar hissedecek.”
Serinin önemli karakterlerinden Chad’i üçüncü kez canlandıran genç aktör Corbin Bleu, portresini çizdiği karakter için “Chad tipik bir spor delisidir. Adeta basketbolla soluk alır. Bu arada arkadaşlarıyla da takılmayı sever. En sıkı dostu hiç kuşkusuz Troy’dur. Öte yandan güzel bir de kız arkadaşı vardır” diyor.
Senaryo yazarı Barsocchini’nin bu karakterle ilgili yorumu şöyle: “Bir yazar olarak bana en yakın duran karakterlerden birisi Chad Danforth’tur. Çünkü ben spor salonlarında büyüdüm. Salonlarda saatlerce basketbol oynadım. Chad çok fazla çelişkili bir karakter değildir. Basketbol oynamayı seven ve üniversetede de oynamaya devam etmek isteyen bir gençtir.”
Monique Coleman da Taylor McKessie rolüne geri döndü. Taylor karakterinin “Senior Year”da ilk iki filme kıyasla daha büyük sorumluluk alanı olduğunu söyleyen Monique Coleman, oynadığı karakterin geldiği yeni boyutları şöyle anlatıyor:
“Taylor yeni filmde öğrenci konseyinin başkanı ve okul yıllığı editörüdür. Oynadığım karakter için bu gelişimin son derece doğal olduğunu düşünüyorum. Zaten girişken bir kişilik yapısı olduğu için böyle görevler onun kişilik yapısına uygundur. O zaten yönetmeye hazır bir kızdır. Ayrıca bu filmde onun bir de Chad Danforth’un kız arkadaşı olduğunu görürüz. İlk iki filmde tam bağımsızken burada Chad ile birlikte hareket eder. Artık bir ilişkisi olmasına rağmen bağımsız tavırlarından ödün vermez.”
Genç yıldız Olesya Rulin, “Senior Year – Mezuniyet Yılı” adlı Bahar Müzikali’nin bestecisi Kelsi Nielsen karakterine bir kez daha hayat verdi. Oyuncunun üstlendiği rolle ilgili yorumu şöyle:
“Kelsi karakterinin ilk filme kıyasla gösterdiği değişimi oynamak benim için keyifli oldu. Hatırlanacağı gibi ilk filmde oldukça utangaç, sessiz ve farkına varılmaz bir karakterdi. İkinci filmde birkaç arkadaş edinmekle kalmayıp kendisiyle de biraz daha barışık olmuştu. Üçüncü filmde Kelsi karakterinin tam anlamıyla kabuğundan çıktığına tanık olacağız.”


FİLME WILDCAT GELDİ
“High School Musical 3: Senior Year”de ilk iki filmde yer almayan üç yeni karakter daha izleyeceğiz. İzleyiciyle ilk kez bu filmde tanışacak olan bu karakterlerden Jimmie ‘the Rocket’ Zara rolünde “Hannah Montana” ve “The Office”den tanıdığımız Matt Prokop; Donny Dion rolünde “The Express” ve “The Soloist” ile adını duyuran Justin Martin; Tiara Gold rolünde İngiliz kadın oyuncu Jemma McKenzie-Brown kamera karşısına geçti.
Yapımcı Bill Borden yeni karakterlere neden ihtiyaç duyulduğunu şu sözlerle açıklıyor: “İzleyicimize yeni karakterlerle tanıştırırken yeni bir Troy veya yeni bir Taylor bulmak gibi bir derdimiz olmadı. Evet, yeni karakterler bulmak istedik ama eskilerden hiçbirisini klonlamadık. Yeni dostluklar ve yeni arkadaşlıklar okullarda ve hayatta nasıl oluyorsa bizim filmimizde de öyle olsun istedik.”
Rosenbush ise şunları ekliyor: “Her yeni sınıf yeni bir başlangıçtır. Her yeni macera ise, insanların kendi yetenek ve beklentilerini anlama ve öğrenme deneyimidir. Bu nedenle Matt, Justin ve Jemma’nın bu filmde ortaya koyacağı oyun tarzına bakıp kendi yorumlarını bulmalarını bekleyeceğiz.”

ÇEKİM NOTLARI
“High School Musical 3: Senior Year”ın koreografi çalışmalarını ilk iki filmde olduğu gibi yine Emmy ödüllü Kenny Ortega, Charles “Chucky” Klapow, Bonnie Story üçlüsü paylaştılar.
Yapımcı Bill Borden’in bu üçlü konusundaki yorumu şöyle: “Kenny, Chucky ve Bonnie, dans ve müzikal endüstrisindeki herkesin ulaşmaya çalıştığı yeni bir standart yarattılar. Yetenekleri ve yaptıkları işe duydukları sevginin filmdeki tüm danslara ve aktörlere yansıdığını düşünüyorum.”
Kenny Ortega dans sahnelerinde uyguladığı yaklaşımı şu sözlerle özetliyor: “Üçlü olarak çalışmamız bu filmle birlikte doruk noktasına vardı. Dans sahnelerini planlarken bir ayağım sokaklarda, bir ayağım tarih sayfalarındaydı diyebilirim. Bu filmde biraz Broadway esintisi, biraz funk, biraz spor ve bale vardır. Çok çeşitli dans ve müzik stillerini bir arada göreceksiniz. Ayrıca aralarında bir basketbol sahası, bir ev çatısı ve bir ağaç evin de yer aldığı dans mekanları da dinamik çeşitlilik gösterir. Dans sahnelerini filmin genel öykü akışı içerisine en iyi şekilde yaydık. Her dans sahnesi adeta kartpostal gibidir.”
Klapow da şunları ekliyor: “Filmde her tür dans vardır. Vals, hip-hop, break, pop, Latin salsa, jazz ve Fosse… Bu nedenle başroldeki Zac Efron filmin bir sahnesinde Fred Astaire gibiyken bir sonraki sahnede Michael Jackson gibi olduğunu görebilirsiniz.”
Filmde görev alan koreograflar büyük ekran için çıtayı iyice yükselttiler. Daha önce çekilen iki televizyon filminde 10 baş aktör, 12 baş dansçı ve 190 figüranla çalışma yapılmıştı. Büyük ekran için çekilen “High School Musical 3: Senior Year”da baş aktör sayısı 15’e çıkarken, 18 baş dansçı ve 2.000 figüran kamera karşısına geçti.
Bonnie Story de dans sahnelerinde uyguladıkları yaklaşımı şu sözlerle özetliyor: “Doldurmamız gereken ekran daha büyük olunca daha fazla dansçı görevlendirmemiz kaçınılmazdı. Sinema salonlarındaki büyük ekranın televizyondan daha geniş olduğunu her aşamada dikkate alarak farklı bir bakış açısından koreografi geliştirme yaklaşımını benimsedik.”

KOSTÜM “High School Musical 3: Senior Year”ın kostümlerini hazırlayan kostüm tasarımcısı Caroline B. Marx, çalışmalarını yaparken her detayı geniş ekrana göre ayarlamaya özen gösterdi.
“HSM3’teki kostümleri tasarlarken her karakteri açıkça tanımlayacak tarzda çalıştım. Detaylara gösterilen özen büyük ekranda çok büyük önem taşır. Bu filmde tüm karakterleri biraz daha büyümüş buluruz. Giydikleri kıyafetlerin de onların bireysel kişiliklerini göstermesi doğaldır” diyor Marx…
Caroline Marx’ın giysilere getirdiği vizyondan hoşnut kaldığını ifade eden yönetmen Ortega şunları ekliyor: “Müzikal olgusuna yepyeni harika fikirler getirme konusunda Caroline çok net ve açık yaklaşım sergiledi. Her zamankinden daha gösterişli, rengarenk ve gözalıcı kıyafetler ortaya koydu. Bu filmde geleceğe yönelik fantezi unsurlarının çokluğu nedeniyle daha önce yapılmamış olanı yapmak zorundaydık. Caroline her konuda bize yardımcı oldu.”
Caroline B. Marx’ın hazırlık çalışması çekimlerden beş ay önce başladı. Filmin oyuncularını en son trendlere göre giydirmek istediğini söyleyen ünlü tasarımcı, “Öncelikle New York’taki Moda Haftası’na katılarak 37 show izledim. Bu arada showroomları ziyaret ederek çok sayıda partiye katıldım. Sayısız tasarımcıyla tanışarak en yeni trendleri konuştum” diyor.
Caroline B. Marx’ın uyguladığı yaklaşım doğrultusunda Zac Efron’un oynadığı Troy karakteri, bir miktar James Dean bir miktar da Genç Elvis görünümüne kanalize edildi. Çoğunlukla mavi ve gri tonlardan oluşan renk paleti tercih edildi.
Vanessa Hudgen’in oynadığı Gabriella karakterinin çok masum ve komşu-kızı havasında bir kız olması nedeniyle filmin başındaki kıyafetlerinde beyaz, mavi, yeşil ve sarı çiçekli giysiler ağırlık kazandı. Filmin öyküsü ilerledikçe daha bilinçli bir kız konumuna geldiği için daha entelektüel ve bohem giysiler seçildi. Hudgens’in giydiği markalar arasında American Eagle, Free People, Velvet, Miss Sixty (İtalyan) ve Hollandalı tasarımcı Tony Cohen’in kreasyonları yer aldı.
Sharpay karakterinin oldukça pahalı kıyafetler giymesine özen gösterildi. Bunların Swarovski kristalleri ile zenginleştirilmesi yöntemi izlendi. Bu karakterin giydiği markalar arasında Marc Jacobs, Miss Sixty, L.A.M.B., Dolce & Gabbana, Juicy Couture, Betsey Johnson, Diesel, Sheri Bodell, Rock n Republic çizmeleri ve çantaları ile Kitson’dan aksesuarlar vardı.
Kostüm tasarımcısı Marx’a göre Corbin Bleu’nun oynadığı Chad karakteri, sinema tarihinde tamamen organik yapılı elbise ve ayakkabı giyen ilk karakter oldu. Chad karakterinin giydiği kıyafetlerin hepsi doğa dostu dokuma ürünlerinden hazırlandı. G-Star, Livity Outernational, Alternative Earth, Lucky Brand, NIKE ve Maasi Treads gibi çevre dostu markalar arasından seçildi.
“High School Musical 3: Senior Year”ın kadrosunu oluşturmak için ABD, Kanada ve İngiltere’de 1000’den fazla genç oyuncu adayının katıldığı uluslar arası düzeyde bir oyuncu arama kampanyası düzenlendi. Matt Prokop, Justin Martin ve Jemma McKenzie-Brown’dan oluşan yeni Wildcat’ler bu arama sonucunda bulundu.
Orijinal “High School Musical”, Disney Channel’da 2006 yılı Ocak ayında başladı. İlk günden itibaren bir Disney Channel yapımı orijinal film için en yüksek ratinglere ulaştı. Kısa sürede uluslar arası düzeyde de hit oldu. 100 ülkede 20 farklı dilde gösterilerek 250 milyondan fazla izleyiciye ulaştı.
İki tane Emmy Ödülü, bir DGA ödülü, bir Imagen ödülü ve bir de Amerikan Yönetmenler Birliği ödülünün yanısıra çok sayıda ödül kazandı. Billboard dergisinden bir müzik ödülü (Yılın Soundtrack’i) aldı ve Amerikan Müzik Ödülleri’ne aday gösterildi.
Bir önceki film olan “High School Musical 2”, 17 Ağustos 2007 tarihinde televizyonda gösterildiğinde 18.6 milyon seyirci tarafından izlenerek TV listelerinde 1 numara oldu. Bugüne kadar 24 farklı dilde 187 milyon kişi tarafından izlendi.