@ErkanAktug

Gişede Hollywood'un esamisi okunmuyor

Gişede Hollywood'un esamisi okunmuyor
Gişede Hollywood'un esamisi okunmuyor
Türkiye'de 2008, yerli sinemanın altın yılı. 28 Kasım itibarıyla sinemaya giden 28.2 milyon kişinin yarıdan fazlası yerli yapımları tercih etti. 1 milyar dolar hasılatla bu yılın dünyada en çok izlenen filmi 'Kara Şövalye', Türkiye box office'inde 12'nci sırada
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

 

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

İSTANBUL - Geride bırakmaya hazırlandığımız 2008, Türk sinemasının ‘altın yılı’ olacak. Yıl içinde 50’nin üzerinde yerli film gösterime girerken, toplam seyirci içerisinde yerli filmlerin izlenirlilik oranı da yüzde 50’nin üzerinde. ‘Üç Maymun’, ‘Gitmek’, ‘Tatil Kitabı’, ‘Nokta’, ‘Pandora’nın Kutusu’, ‘Pazar’ gibi filmlerin uluslararası festivallerdeki önemli başarıları da çabası.
Türkiye’nin sinema istatistiklerini tutan Antrakt Sinema Gazetesi’nin verilerine göre 4 Ocak-28 Kasım 2008 tarihleri arasında 28 milyon 163 bin kişi sinemaya gitti, bunların 14 milyon 558 bini yerli filmleri tercih etti. Toplam seyirci içerisinde yerli filmleri tercih edenlerin oranı şimdilik yüzde 50’yi bile aşarken henüz ilk haftasında 641 bin kişinin izlediği ‘Osmanlı Cumhuriyeti’nin yanı sıra bu hafta gösterime girecek komedi filmleri ‘Arog’ ve ‘Muro’nun da eklenmesiyle bu oranın yüzde 60’ları bulması bekleniyor. 31 milyon 161 bin 700 bilet satıldığı 2007 yılında ise 11 milyon 776 bin seyirci yerli yapımları tercih etmişti. Öte yandan toplam seyirci sayısının ise 35 milyonu aşarak 2006 yılına ait 34 milyon 860 binlik rekoru kırması ihtimal dahilinde.
Toplam seyirci içerisinde yerli yapımların payının artmasında, geniş kitleleri harekete geçiren filmlerin hayli fazla olmasının etkisi büyük. Zira bu yıl gösterime giren ‘Recep İvedik’ 4 milyon 300 bin seyirciyle Türkiye’de tüm zamanların en çok izlenen filmi rekorunu elinde bulunduruyor. Bu hafta gösterime girecek Cem Yılmaz filmi ‘Arog’un ise ‘Recep İvedik’in rekorunu elinden alması bekleniyor. ‘Kurtlar Vadisi’ ekibinin elinden çıkma ‘Muro’nun da rekorları zorlaması kuvvetle muhtemel görünüyor. Öte yandan Atatürk belgeseli ‘Mustafa’, 1 milyon barajını aşmış durumda. Çağan Irmak’ın ‘Issız Adam’ı üçüncü haftasında seyircisini 648 bine yükseltti ve hala çok konuşuluyor.

‘Indiana Jones’ 18’inci ‘Kurtlar Vadisi Irak’, ‘Maskeli Beşler’, ‘Hababam Sınıfı’ çok izlenen filmlerin olduğu 2006 yılında da yerli filmlerin toplam seyirci içindeki oranı yüzde 50’yi geçmişti. 2006’da 34.8 milyon seyircinin 17.8 milyonu yerli film izlemişti.
Yerli sinema cephesinde rakamlar iyiye işaret ederken dev Hollywood prodüksiyonlarının Türkiye’de pek esamisi okunmuyor. Mesela 1 milyar dolar hasılatla dünyada bu yılın en çok izlenen filmi olan ‘Kara Şövalye’, Türkiye yıllık box listesinde 28 Kasım itibariyle ancak 12’nci sırada yer alabildi. Aynı zamanda tüm zamanların en çok izlenen dördüncü filmi ‘Kara Şövalye’yi Türkiye’de 446 bin kişi izledi. Keza dünya genelinde 783 milyon dolar hasılat elde eden ‘Indiana Jones: Kristal Kafatası Krallığı’da 331 bin seyirciyle Türkiye box office’inde 18’inci sırada.
Anadolu Ajansı’na konuşan Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, özellikle son üç yılda Türkiye’de üretilen film sayısının ciddi şekilde arttığına işaret ederek “Yani 2004 yılı öncesinde yılda 12-15 film çevrilirken, bu yıl son vizyona gireceklerle beraber 50-55 film seyirciyle buluşmuş olacak. Bu, Türkiye’de bir rekor. Demek ki Türk filmleri izleniyor. Yani, film yapılır ama sinemada salon bulamaz. Birçoğu salon buluyor ve seyircimiz de gidiyor” diye konuştu.
Yüksek gişeli yerli yapımlar sayesinde Türkiye’de seyirci sayısında iyiye gidiş yaşanırken sinema salonu sayısında belirgin bir artış gözlenmiyor. Kırıkkale, Gümüşhane, Bayburt, Ağrı, Iğdır, Ardahan, Muş, Mardin, Kilis, Şırnak ve Siirt olmak üzere 11 ilde hâlâ sinema salonu yok. Türkiye’de yaklaşık 420 sinemanın olduğunu belirten Antrakt Sinema Gazetesi’nden Deniz Yavuz, “Sinema sayısı son birkaç yıldır 420 ile 430 arasında değişiyor. Bazı sinemaların ekonomik zorluklar yüzünden kapanıyor ama yeni alışveriş merkezlerinde açılan sinemalarla sinema sayısı yerinde sayıyor dersek yanlış ölmez” diye konuşuyor.

‘Arog’ sinemaları kapattı
Cuma günü gösterime girecek ‘Arog’ neredeyse Türkiye’deki bütün sinemalarda aynı anda oynayacak. Türkiye için 403 kopya basılan ‘Arog’, 285 sinemanın 600’e yakın salonunda gösterilecek. ‘Arog’ Almanca ve İngilizce dublajlı olarak 150 kopyayla Avrupa genelinde de gösterime girecek. 8.5 milyon dolarlık bütçesiyle bugüne kadar Türkiye’de çekilen en pahalı podüksiyon olan ‘Arog’un yapımcısı Fida Film’den Murat Akdilek, “Türkiye’deki gişe beklentimiz 5 milyon kişi ve üstüdür” demişti.