'İkinci el' filmler yeniden buluşuyor

'İkinci el' filmler yeniden buluşuyor
'İkinci el' filmler yeniden buluşuyor
İkinci El Film Festivali bu yıl 'ritim' konseptiyle yapılacak. Festivale katılım koşulu en az bir film festivalinden elenmiş olmak!


“Elemiyoruz, Ellemiyoruz” sloganıyla yola çıkan ve daha önce en az bir film festivalinden elenmiş filmlerin katılabildiği, “Uluslararası 2.El Film Festivali” 20- 24 Şubat 2013 tarihleri arasında Ankara ’da düzenlenecek.
2007 yılında kurulan Uluslararası Ankamall 2.El Film Festivali, altı yıldır ön elemede elenen filmlere ev sahipliği yapıyor. Geçen yıl futbol konseptiyle düzenlenen ve büyük ilgi gören festival bu yıl Ritim Konsepti ile festival izleyicisiyle buluşacak. Festivalde gösterime girecek olan filmler ise 7 nota üzerinden kategorilendirilecek. Festivalde her sene olduğu gibi film gösterimlerinin yanı sıra ritim konseptine uygun olarak konser, atölye, sergi gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.
Kurulduğu günden bu yana ikinci el filmlere sahip çıkan festival kendini sadece film gösterimi ve konuk ağırlama gibi genel kurallarla sınırlamıyor. Bu yıl ilk kez ‘Festival Hatıra Ormanları’ fikri ile; şimdiye kadar festivale katkı ve katılım sağlayan yönetmenler, oyuncular, senaristler vb. adına sinemanın rengini en iyi temsil edecek olan kızılçam, festival kurumsal destekçileri adına ise meyve ağaçları dikmeyi planlıyor. Orman Ankara’nın doğusunda yer alan, şehir merkezine 50 km uzaklıktaki Elmadağ ilçesinde 23 Şubat 2013 tarihinde oluşturulacaktır.
‘Türk Sineması’na Vefa Sözü
Fesitval bu yıldan itibaren Türk Sineması’nın emekçilerine ve duayenlerine sinemaya katkılarından dolayı ‘Ahde Vefa Ödülleri’ adı altında teşekkür etmeye karar verdi. Festival 7. yılında 7 isme ödül verecek. Bu sene ödül verilecek isimler ise şöyle: Adı Türkiye sınırlarını aşan yönetmen Çetin İnanç, filme çekilmiş 395 senaryosu ile dünyanın en ilgi çekici rekorlarının yer aldığı Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Safa Önal, Türk sinemasının yakışıklı jönü Salih Güney, ilk kadın sinema yazarı olarak kabul gören Sevin Okyay, Türk sinemasının anı defteri Agah Özgüç, Türk filmlerinin unutulmaz ismi Sümer Tilmaç, Türk sinemasının başarılı kadın oyuncusu Selda Alkor.
Açılışı titimle olacak!

Festival bu yıl; Türkiye’nin ilk klarnetçilerinden sayılan, Barbaros Erköse’nin hayatını anlatan, PTT Film yapımcılığında, Bertan Başaran’ın yönetmenliğinde gerçekleştirilen ‘Barbaros Erköse- Sensiz Yaşanmaz’ filmi ile perdelerini açacak. Açılışa Erköse de katılacak.