İnsanlığın öldüğü gün

İnsanlığın öldüğü gün
İnsanlığın öldüğü gün
Soğuk Savaş'ın tırmandığı dönemde 'komunizm korkusu'yla çekilen bilimkurgu filmlerinden 'The Day The Earth Stood Still'in yeni versiyonunda, evrenin sonunu insanların yaşam tarzı hazırlıyor

 

FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

İŞTE GERÇEK 'KÜRESEL' KRİZ...UĞUR VARDAN'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

DÜNYANIN DURDUĞU GÜN

Yönetmen : Scott Derrickson
Senaryo : Edmund H. North, David Scarpa
Oyuncular : Keanu Reeves, Jennifer Connelly, Jaden Smith, John Cleese, Kathy Bates, Lorena Gale, Jon Hamm, Hiro Kanagawa, Andrew Wheeler, Aaron Douglas, Serge Houde, Daniel Bacon, Chris Bradford, Tyler Mcclendon, Ben Cotton, J.c. Mackenzie, Alisen Down, Mousa Kraish, Patrick Sabongui, Richard Tillman, Sunita Prasad, Craig Stanghetta, George Sharperson, Aaron Craven, Kevan Kase, Shaine Jones, Victor Favrin, Bertrand Roberson Jr.
Yapımcı : Erwin Stoff, Gregory Goodman, Paul Harris Boardman
Görüntü Yönetmeni : David Tattersall
Müzik : Tyler Bates 
 

FİLMİN KONUSU

Ünlü bilimkadını Dr. Helen Benson (Jennifer Connelly) dünyayı beklediği krize karşı insanları uyarmak için gelen uzaylı Klaatu (Keanu Reeves) yüzyüze bulur. Helen’in kontrolü dışındaki güçler Klaatu’ya düşman gözüyle bakarlar ve dünya liderleriyle temasa geçmesini önlerler. Helen ve üvey oğlu Jacob (Jaden Smith) da Klaatu’nun “Dünya dostu” bir uzaylı olmasının ölümcül sonuçlar da verebileceğini farkederler.
Helen’in yapması gereken, dünyayı yok etmek için gelen bu varlığa dünyanın kurtarılmaya değer bir yer olduğunu göstermektir; fakat bunun için çok geç kalmış olabilir.

1951’de efsanevi yönetmen Robert Wise tarafından çekilen film, bilmkurgu severler, yazarlar ve film yapımcıları için bir klasik haline gelmişti. Film, uzay aracı ile Washington D.C.’ye inen, insan görünümündeki uzaylı Klaatu, insanların yol açtığı tehlikelerden insanları korumak adına dünya liderlerini uyarmasını konu alıyor. Filmin orjinalinde Klaatu, dev robot bodyguard’ı Gort’un da yardımıyla kendisini hapsetmeye çalışan otoritelerden kaçmaktaydı. Kendi kendini yoketme eğiliminde olan ve bir karmaşa içinde bulunan insanlığı daha iyi anlamak adına insan kültürüne iyice yakınlaşan Klaatu, dul bir kadın ve onun oğlu ile kurduğu arkadaşlık sonucu insanlık hakkında epey fikir edinir ve insanlığı olabilecek en üst seviyeye taşıyabilmek adına çağrıda bulunur.


YAPIM NOTLARI
Film, çekildiği dönemde uzaylılar, robotlar ve uzay araçlarına getirdiği çarpıcı açılım dışında, Soğuk Savaş’ın tırmanma dönemine yaptığı göndermeyle de devrim niteliğindeydi. “50’lerde Amerikan bilimkurgularının çoğu Batı’nın Doğu Bloğu’ndan korkusu üzerine kurulu idi” diyor yapımcı Erwin Stoff. “Korkulacak bir diğer şey de metaforize edilmiş hali ile Komunizm idi. ‘The Day the Earth Stood Still’in ayrıcalığı ise sorumluluğu herkesin üzerine atıyor olmasıydı. Korkulacak diğer şeyi “kendimiz olarak betimlemişti – insan doğasının ve insanın muktedir olduğu şiddetin ta kendisi.”
“Hikayenin en can alıcı noktası da, direkt olarak uzaylının gözünden anlatyor olması” diyor Stoff. “ Uzaylılarla ilgili çok film izledik, fakat kendimizi uzaylı (alien) olarak gördüğümüz pek olmamıştı.”

“The Day the Earth Stood Still”i yeniden çekme fikri 20 yıldan bu yana Reeves ile çalışan Stoff’u çok etkiledi. 1994’te büyük başarı yakaladıkları “Speed “ filminde de Reeves ile çalışan Stoff’un aklında projenin başından bu yana Reeves ile çalışmak varmış. Başka bir filmin toplantısı esnasında, duvardaki afişi görmesi üzerine filmi Reeves ile yeniden çekmeyi öneren Stoff, bu hayalini ancak 20 yıl sonra gerçekleştirebildi.
“Filmi aklımızda yeni haliyle canlandırırken, insanlığın bugün yaşıyor oldukları gerçek bir korkuyu yakalama şansımız oldu; şu anda yaşadığımız hayatın, evren için korkunç sonuçları olabileceği korkusu.” diyor Reeves. “Klaatu, insanlar davranışlarını değiştirebilecek mi yoksa ‘problem’i kökünden çözmek mi gerekli diye anlamak üzere dünyayı ziyaret ediyor.” Klaatu harekete geçmeden önce Birleşmiş Milletler liderleriyle görüşmek istiyor. “Klaatu dünyaya, aklında insanlara dair negatif düşüncelerle geliyor.”