Işıksız kent Ember

Işıksız kent Ember
Işıksız kent Ember
Güneşin doğmadığı Ember kentinin gizemini iki çocuk çözecektir. Jeanne Duprau'nun kitabından uyarlanan filmde bir tersane Ember kentine dönüştürüldü

 

 FİLMİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

GÖSTERİMDEKİ DİĞER FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

SİHİRLİ ŞEHİR

Yönetmen : Gil Kenan
Senaryo : Caroline Thompson, Jeanne Duprau (Kitap)
Oyuncular : Bill Murray, Tim Robbins, Toby Jones, Mackenzie Crook, Marianne Jean-Baptiste, Martin Landau, Simon Kunz, Mary Kay Place, Frankie McCafferty, Saoirse Ronan, Liz Smith, Harry Treadaway, Lucinda Dryzek, David Ryall, Heathcote Williams, Robert Kane, Lorraine Hilton
Yapımcı : Tom Hanks, Gary Goetzman, John D. Schofield


.
FİLMİN KONUSU

Filmde Lina ve Doon adlı iki çocuğun öyküsü anlatılır. Onlar, gökyüzünün her zaman karanlık olduğu, güneşin doğmadığı Ember kentinde yaşarlar. Bu yüzden kentteki sokak lambaları ve evlerdeki ışıklar sürekli yanmaktadır. Ember kentinin enerji kaynaklarının tükenmeye başlamasıyla birlikte lambalar da titreşerek sönmeye yüz tutar. Bunun üzerine iki kardeş, Ember kentinin kuruluşundan beri var olan gizemi çözmek ve insanlara gün ışığını sağlamak için çareler aramaya başlarlar.

YAPIM NOTLARI

Ekim 2004’te Playtone yapım şirketinin iki ortağı Tom Hanks ile Gary Goetzman, Jeanne Dupra’nun romanı “The City of Ember”ın film haklarını satın aldılar. Senaryoyu yazması için Caroline Thompson ve yönetmesi için de Gil Kenan ile görüşmelere başladılar. Yapılan sözleşmede Jeanne Dupra’nın yazdığı devam kitabı “The People of Sparks”ın da çekimiyle ilgili bir öncelik hakkı vardı.

Filmin çekimlerine 2007 yaz ayları başında başlandı ve 16 haftalık çalışma sürecinin ardından ekim ayında çekimler tamamlandı. Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ın Titanic Quarter bölgesindeki Harland and Wolff adlı bir tersane yakınlarındaki bir bölge, felaket sonrasını yaşayan Ember kentine dönüştürüldü. Çekim yapılan diğer mekanlar arasında İngiltere, Romanya, Prag ve Berlin gibi yerler vardı.